ZORKUN YAYLASI 26. ÇOCUK ŞENLİĞİ COŞKULU BİR FİNALLE SONA ERDİ

zorkun haberiOsmaniye Belediyesi tarafından düzenlenen Zorkun Yaylası 26. Çocuk Şenliği final etkinlikleri ile sona erdi. Zorkun Yaylası Şenlik Tepesinde düzenlenen programa Vali Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkanı Kadir Kara, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tamer Bilacan, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, çok sayıda çocuk ve aileleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programın devamında Şenlik kapsamında 12 yaş altı kursiyerler arasında düzenlenen Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasında birinci olan Büyük Küreci Camii Kuran Kursu kursiyeri Muhammed Mustafa Doğar tarafından Kur’an-ı Kerim okundu.

Osmaniye Belediyesi Mehter Takımının gösterisinin ardından Şenliğin açılış konuşmasını 1985 yılında Zorkun Yaylası Çocuk Şenliklerini başlatılmasında emeği ve katkısı olan Reşat Gürel yaptı. Reşat Gürel, “35 yıl önce başlamış ve 9’u yapılamamış Zorkun Yaylası Çocuk Şenlikleri’nin bugün 26.’sını yapıyoruz. 26. Çocuk Şenliğimizin tüm çocuklarımıza kutlu olmasını diliyorum”dedi.

Açılış konuşmasının ardından ilimizi Avrupa ve Dünya Şampiyonlarında en iyi şekilde temsil eden Antrenör Kenan Karık ve şampiyon sporcuları Burhan Karık, Ferit Özdemir, Ahmet Kaya, Mustafa Berat Kaya, Aybüke Kılınç, Uğur Selçuk Öner ve Zeynep Demir’e hediyeleri Belediye Başkanı Kadir Kara tarafından verildi.

Ödül takdiminin ardından konuşan Belediye Başkanı Kadir Kara, “Zorkun Yaylası Çocuk Şenliği, 1985 yılında Saygıdeğer Hocamız Reşat Gürel ve bir grup idealist öğretmenimiz tarafından, çocuklarımıza Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ndan sonra, çocuklara yönelik olarak yıllardır uygulanan ve geleneksel hale getirilmiş olan ve kurumsal olarak da üstlenilmiş olan bir etkinliktir. Çocuk Şenliği 1985 yılında başladı ama bu yıl 26.’sını düzenliyoruz. Zaman zaman bu şenlikler yapılamadı. Terör olaylarında gerek Osmaniye’mizden gerek ülkemizin diğer vilayetlerinden vatan evlatlarımız maalesef çatışmalarda şehit oldular ve şehit haberleri geldiğinde törenleri iptal etmek zorunda kaldık. Tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum”dedi. Şenlikleri devam ettirme kararlılığında olduklarını ifade edenBaşkan Kara “Her geçen gün yalnızlaşan, sosyal hayattan uzaklaşan, kendi değerlerimizden ve kendi kültürümüzden, kendi oyunlarımızdan, bize ait olan töremizden, geleneğimizden, göreneğimizden ve bugüne kadar atalarımızdan bize yadigar kalan ne varsa hepsini silmeye çalışanlara karşı, yerel yönetim olarak rutin hizmetlerimizin dışında sosyal bir kurum olmanın gereği olarak da vatandaşlarımıza, hemşerilerimize ve çocuklarımıza geleceğimize sahip çıkmak adına bu şenliklerin yapılmasına ve devam edilmesine karar verdik ve bunda da kararlı olduğumuzu ifade etmek istiyorum”diye konuştu.

26. Çocuk Şenliği, Vefa ödüllerinin verilmesi ile devam etti.  Vefa ödüllerinin takdimi öncesinde Zorkun Çocuk Şenliğine verdiği destek nedeniyle Osmaniye Orman İşletme İl Müdürü Abdulsamet Doğar’aplaketi Belediye Başkanı Kadir Kara tarafından verildi. Daha sonra Zorkun Çocuk Şenliğinin başlatılması ve yaşatılması için emek ve katkı veren Merhum Neşet Dinçer, Salih Sefa Yazar ve Fethi Dinçer’in ailelerine plaketlerini Vali Ömer Faruk Coşkun ve Belediye Başkanı Kadir Kara takdim etti.

Şenlikte konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun ise Çocuk Şenliğinde çocukların heyecanına ve eğlencesine ortak olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Nesillerin kültürel kimlikle yeniden mücehhez kılınması, küçük yaşlardan itibaren verilecek tarih, kültür eğitimi ve bunların bilinciyle mümkün olabilmektedir. Bugün burada sizler bir kültür aktarımı gerçekleştirerek, gençlerimize ve çocuklarımıza, tarihine, kültürüne, mirasına sahip çıkma bilincini çok güzel bir şekilde şenliklerle aşılıyorsunuz. Allah’ın izniyle bu aktarım nesilden nesile devam edecek bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da daha nice Osmaniyeli değerler bu çocukların arasından çıkmaya devam edecektir. Ve sizler çocuklarınıza; ‘Tarihini şerefinle yaz oğlum, dostun kim düşmanın kim sez oğlum, çakal gezen şu dağlarda gez oğlum, vatanına göz dikeni ez oğlum’ deyip, bu şuurla çocuklarınızı yetiştirdiğiniz sürece bu yaylalarda bu şenlikler hiç aksamadan devam edecektir inşallah. Bu şenliğin başlamasında, sürdürülmesinde emeği geçen herkese ve özellikle Osmaniye Belediyemize çok teşekkür ediyorum. Rahmeti Rahmana kavuşanlara Allahtan rahmet diliyorum. Şenliğimize katılan bütün çocuklarımızın gözlerinden öpüyor, hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.” diye konuştu.

Programın devamında Zorkun Yaylası 26. Çocuk Şenliği kapsamında düzenlenen şiir okuma yarışmasında birinci olan Hilal Topalan şiir okudu. Şenliğin devamında 5-6 yaş kızlar ve 5-6 yaş erkekler kısa mesafe koşuları finalleri yapıldı. Kızlar kategorisi ödüllerini Belediye Başkanı Kadir Kara’nın eşi Nihal Kara, erkekler kategorisi ödüllerini ise Tüysüz Belediye Başkanı Veli Fidan verdi. Daha sonra 7-8-9 yaş grubu kızlar ve 7-8-9 yaş erkekler kısa mesafe koşuları finalleri yapıldı. Kızlar kategorisinde ödülleri Milliyetçi Hareket Partisi Osmaniye İl Başkanı Yusuf Çomu ve Merkez İlçe Başkanı Ümmet Kaya verirken, Erkekler kategorisi ödülleri ise İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tamer Bilacan tarafından takdim edildi. Ödüllerin takdimin ardından Çocuk Şenlikleri kapsamında düzenlenen şarkı söyleme yarışmasında birinci olan Mert Yükseler şarkı söyledi. Şenlik, Gıçgıç ve Çember Çevirme yarışmalarının finalleri ile devam etti. Yarışmalarda dereceye girenler, ödüllerini Belediye Başkanı Kadir Kara’dan aldılar.

Şenliğin devamında komando andı Ali Erat ve İl Jandarma Komutanlığımızdaki askerlerle birlikte okudu. Osmaniye Gençlik Merkezi öğrencilerinin işaret dili ile seslendirdiği şarkıların ardından top sektirme, topaç (kiriştek) çevirme, baba-çocuk ve anne-çocuk yarışmalarının finalleri yapıldı. Yarışmalarda derece alanlara ödülleri Vali Ömer Faruk Coşkun tarafından verildi.

Cebelibereket Okçuluk Kulübü Sporcularının gösterisiyle ile devam eden Şenlikte Okçuluk dalında dünya şampiyonu olan Ali Çolakkadıoğlu’na ödülü Vali Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkanı Kadir Kara ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tamer Bilacan tarafından verildi.

Atlı spor sporcularının selamlama gösterisinin ardından Zorkun Yaylası Çocuk Şenliklerinde yıllar önce yarışmalara katılarak derece almış Mustafa Gökfidan ve eşi sahne alarak şarkı söylediler.

Zorkun Yaylası 26. Çocuk Şenliği TRT Sanatçısı Bünyamin Aksungur konseri ile son buldu. Konser öncesinde Vali Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkanı Kadir Kara ve İl Jandarma Komutanı tarafından TRT Sanatçısı Bünyamin Aksungur’a plaket verildi. Vali Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkanı Kadir Kara ve İl Jandarma Komutanı ve Bünyamin Aksungur’a çini sanatçısı Almula İdil Kılıç tarafından çini tabak, Mustafa Alibekiroğlu tarafından ise patlangaç hediye edildi.

Ali Celal KAYMAK