Yüzme Yarışlarında 120 sporcu yarıştı

 

1Osmaniye Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Okul Sporları tarafından yapılan Okullar Arası Minik, Küçük ve Yıldız Kategorilerindeki Yüzme Yarışları, Olimpik Yüzme Havuzunda yapıldı. Yarışmalara yaklaşık 120 sporcu, 8 ve 15yaş gruplarında kurbağalama, kelebek, karışık, sırtüstü ve serbest dalda yarıştı.
Yarışma sonunda yapılan Ödül Töreninde konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir; “Devletimizin gücünü yapılan tesislerde görebiliriz. Burası 2014 Kasım ayında açılan bir tesisimizdir. O günden bu güne şu anki meyveleri sizler de görüyorsunuz. Hamdolsun şükrediyoruz. İnşallah bu çocuklarımız ilimizi; Grup Şampiyonalarında, Türkiye Şampiyonalarında, Avrupa Şampiyonalarında, Dünya Şampiyonalarında, Olimpiyat Şampiyonalarında ülkemizi temsil ederler. Bir zamanlar bizler, çok affedersiniz, Karaçay deresinde yüzerken, şimdi çocuklarımız tam olimpik yüzme havuzunda yüzüyorlar. Devletimizin gücü hamdolsun şu an bu tür tesisleri yapmakta mükellef. Devletimizin gücünü yapılan bu tesislerde de görebiliriz Şu anda Kadirli ilçemizde dahi yarı olimpik yüzme havuzu yapılıyor. Olimpiyat branşları içerisinde yüzme çok önemli. Çünkü bu dalda yaklaşık 50 adet madalya dağıtılıyor. Hatırlarsanız bir yüzücü vardır Micheal Phelps, yarıştığı 8 branşta 7 altın bir gümüş madalya kazanmıştı. Bizim buradaki amacımız çocuklarımız bir yandan spor yaparken bir yandan da özgüveninin gelişmesi, paylaşmayı öğrenmesi, rekabeti öğrenmesi ve bu çocuklar bizim geleceğimizdir.

“Tesislerimizi 7/24 ilkesine göre çalıştırmalıyız”

Osmaniye’deki tüm spor tesislerinden herkesin yararlanması gerektiğini vurgulayan Demir, “Sizlerden istirhamımız buradan tekraren söylüyorum, sadece yüzme branşı için değil diğer tüm tesislerimiz çocuklarımızın spor yapması için açık, lütfen çocuklarınızı bizim antrenörlerimize teslim edin. Devamında da şu olsun;  diyoruz ki ‘Neden Türkiye Cumhuriyeti 30 branş içerisinden 8 madalya alıyor?‘ siz çocuklarınızı antrenörlerimize teslim etmezseniz, antrenörlerimiz de çocukları daha fazla çalıştıramazsa biz de iyi sporcular çıkartamayız. Biz tesislerimizi 7/24 ilkesine göre çalıştırmazsak, antrenörlerimizi 7/24 ilkesine göre çalıştıramazsak da iyi sporcular çıkaramayız. Sizler çocuklarınızı bize gönderin bizler de inşallah iyi çalıştıralım ondan sonra Avrupa Şampiyonlarımız, Dünya Şampiyonlarımız, Olimpiyat Şampiyonlarımız çıksın” diye konuştu.

“Spor birçok kronik hastalıklara engel olur”

Son yıllarda insanların hareketsiz yaşamından dolayı birçok kronik hastalığa davet çıkardığını belirten Demir, şunları söyledi: “Düzgün planlanmış bir egzersiz programı ve yapılan düzenli sporun insülin direncinde, tip II diyabette, hipertansiyon, obezite, kronik akciğer hastalığı, kalp ve damar hastalığı, kalp yetmezliği ve depresyon gibi birçok kronik hastalığın tedavisinde çok etkili olduğu ortaya konmuştur. Biz de bu araştırmalar sonucunda mevcut tesislerimizi sadece profesyonel takımlarda veya lisanlı sporcularla kısıtlamayıp, 7’den 70’e her yaştan vatandaşların spor yapması adına herkesin hizmetine açmış bulunmaktayız.”

Dereceye giren okullara Kupa ve Madalyaları Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Spor Şube Müdürü Arif Özsarı, Yüzme Havuzu Tesis Amiri Musa Torun ve Antrenörler tarafından verildi.

Ali Celal KAYMAK