Yöresel bir yiyecek: Pekmezli Kömbe

Pekmezli Kömbe Nasıl YapılırOsmaniye’nin yöresel yiyeceklerinin başında gelenlerden biri olan Kömbe’nin pekmezlisi nasıl yapılır?

Bunun için gerekle malzemeler:

Hamuru için: 1 kg un, 1 su bardağı sıvı yağ, 1 çay bardağı şeker, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 adet ekmek mayası ya da kuru maya.

Muhallebisi için: 2 kg süt, 500 gr şeker, 1 su bardağı un, 1 su bardağı sıvı yağ, 250 gr tereyağı, 1 yemek kaşığı çörek otu.

Şerbeti için: 250 gr tereyağı, 1 su bardağı şeker, 1 tatlı kaşığı bal.

YAPILIŞI; Unun içerisine sıvıyağ, şeker, tuz, maya konup yoğrulur. Mayalanması için en az yedi sekiz saat bekletilir. Kömbe hamuru açılmadan önce muhallebisi hazırlanır. Süt ve şeker koyulaşıncaya kadar iyice kaynatılır. İçerisine tereyağı, sıvı yağ ve un ilave edilerek pişirilip soğutulur. Üzerine çörek otu ilave edilir. Mayalanmış hamur oklavayla tek ve kalın bir kat olacak şekilde açılıp yağlanmış tepsiye yayılır. Üzerine muhallebisi ilave edilir ve fırına sürülür. Hafif pembeleşinceye kadar pişirilir. Üzerinin şerbeti için ayrı bir tavada tereyağı, bal ve şeker karıştırılarak pişirilir ve fırından çıkan kömbenin üzerine dökülür. Daha sonra kare şekilde dilimlenerek servis yapılır. İsteğe bağlı olarak şeker yerine kaynatılmış pekmez ve tereyağı ile de yapılabilir.

Ali Celal KAYMAK