Yeni Adli Yıl için tören düzenlendi

adliyeYeni Adli Yıl Osmaniye’de de düzenlenen törenle başladı.

Yeni Adli Yıl ile ilgili Valilik Atatürk anıtı önünde tören düzenlendi. Cumhuriyet Başsavcılığı ve Osmaniye Barosu tarafından çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Osmaniye Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne yaptığı konuşmada “Adalet; var olan kavramların en ağırı. Kelimelerle tarifi yapılamayan emsalsiz dengenin adı. Hem yaşamda ve hem de ölümden sonra da var olduğuna inanılan tek olgu. Yaşamın her anını kuşatan, her hareketimizde karşımıza çıkan, kitabın tam ortası. Önemini sadece hukukçuların ve adalet insanlarının bilmesi gereken güç. Ama asıl yönetenin, güçlünün ve varlıklının koşulsuz tabii olması gereken hesap sebebi. Bütün bir yaşamın ve dahi devletin üzerinde yükseldiği kutsal temel. Adaletin ağılığının, öneminin ve kutsallığının tüm insanlık vicdanı ve aklında kabul bulduğu günlere ulaşmak dileğiyle; başta hakim, cumhuriyet savcısı ve avukat meslektaşlarım olmak üzere, adalet için gece gündüz demeden çalışan adalet çalışanlarının yeni Adli Yılının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Adalet için mücadele ederken şehit düşen adalet şehitlerimizi, bu vesile ile tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Osmaniye Barosu Başkanı Avukat İbrahim Halil Yavuzdoğan da yeni Adli Yıl ile ilgili konuşmasında şunları söyledi: “Değerli katılımcılar sizleri şahsım ve Osmaniye Barosu’nun tüm organları adına saygıyla selamlıyor, 2019-2020 yılı Adli Yılı’nın açılış programına hoş geldiniz diyorum. Sözlerimin başında öncelikle aramızdan ayrılmış tüm yargı mensubu meslektaşlarımızı ve ebediyete intikal eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. 2019 – 2020 Adli Yılı’nın, tüm Avukatlarımıza, Yargıçlarımıza, Savcılarımıza, yargı çalışanlarımıza ve tüm ülkemiz için adaletin tecelli ettiği bir yıl olmasını dilerken, bu dönemde Osmaniye Adliyesi’nde yeni göreve başlayan değerli Hâkim ile Savcılarımıza ve aramıza yeni katılan kıymetli Avukatlarımıza görevlerinde başarılar dilediğimizi de ifade etmek isteriz. Yeni yıla yargının hepimizin bildiği ağır sorunları ile başlasak ta çözümün hukukun üstünlüğünden geçtiğini bilerek ve bunu söylemeye devam ederek çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu sorunların çözümü için Adalet Bakanlığı ve Türkiye Barolar Birliği’nin ortak çalışma ile hazırladığı Yargı Reformu Strateji Belgesi önemli bir adım olacaktır. Bu belgede temel hak ve özgürlükler konusundaki olumlu adımların Hukuk Fakülteleri kontenjanlarındaki sınırlamaların, hukuk mesleklerine giriş sınavı hakimlik, savcılık mesleğine girişte liyakatin esas alınacağı gibi olumlu adımları destekliyor ve hayata geçirilmesini temkinli bir iyimserlik ile bekliyoruz. Bugün burada hakim, savcı, avukat adliye çalışanı ile adaletin tecellisi için mesleklerimizi icra etmeye çalışmaktayız. Bu elimizdeki dosyalardaki haklar, borçlar, cezaların tarafı değiliz. Hepimizin ortak amacı adaletin gerçekleşmesidir. Bu faaliyeti yaparken birbirimize saygı ve nezaket çerçevesi içinde davranmamız gerekmektedir. Hakim, savcı ve avukat meslektaşlarımız adaletin tecellisi için gece gündüz çalışmaktadırlar. Avukatlar ile görüşmek istemeyen yargı mensuplarının olduğunu üzülerek duymaktayız. Davaların çeşitliliği düşünüldüğünde, yargılamanın hızlı ve etkili çözümü için avukatların dosyalar ile ilgili taleplerini hukuksal düzen çerçevesinde hakim ve savcı meslektaşlarımıza izah etmesi, dosyalara bakan hakim ve savcıların da yararına olacaktır.

Bizler el ele vererek, insanlara güven veren, adalet dağıtılan bir sistem için, hakim-savcı tarafsızlığı ve bağımsızlığı, avukatın savunma özgürlüğü için adil yargılamalar yapılması için, suçluyu suçsuzdan, haklıyı haksızdan ayırmak için yargıda keyfiliklerin olmaması için, savunmanın içselleştirildiği bir sistem için çağdaş dünyanın ihtiyaçlarına çözüm üreten bir yargı sistemi için çalışmaya ve doğru bildiklerimizi söylemeye devam edeceğiz. Ayrıca son zamanlarda ülkemizdeki birlik ve beraberliğe kast eden tüm terör eylemlerini ve bunlara çanak tutanları bir kez daha buradan lanetliyoruz. Bu vesile ile aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize sağlık diliyoruz. Biz; büyük Atatürk’ün kurduğu tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nde, temel hak ve özgürlüklere, cumhuriyetin temel ilkelerine, laik, sosyal, hukuk devletine, yargı bağımsızlığına, evrensel hukuk kurallarına olan inancımızla yeni adli yılın tüm yargı mensuplarına çalışanlarına ve adalet bekleyen tüm yurttaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz.”

Ali Celal KAYMAK