YAZ SPOR OKULLARINA GİTMEK İSTEYENLERE MÜJDE

yaz sporKadirli Belediyesi  Yaz Spor Okulları kayıtları 5 Haziran Pazartesi günü başladı.
Belediye Başkanı Dr. Ömer TARHAN, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Futbol, Voleybol, Basketbol ve Atletizim branşlarındaki kurslar için kurslarımıza kayıt yaptırmak isteyenler Belediyenin  Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir. Kurs, 1 Temmuz’da başlayıp 31 Temmuzda sona erecektir” dedi.

SPORUN ÇOCUKLARIMIZA FAYDALARI

Spor yaparak büyüyen çocuklar daha aktif, öz güvenli ve disiplinli olmanın yanı sıra daha sağlıklı bireyler olarak büyüyorlar.

GÜÇLÜ VE SAĞLIKLI BİR BEDEN

İyi ve sağlıklı bir bedenin yolu spor yapmaktan geçer. Erken yaşta yapılmaya başlanan spor, kasları doğru şekilde geliştirir, kemikleri güçlendirir ve yağ hücrelerinin gereksiz büyümesini engeller.

KENDİNİ TANIMA

Spor yapan çocuklar bedenlerini iyi tanır, yeteneklerini ve vücudunun eğilimlerini erken yaşta keşfederler. Kim hangi spora yatkın ya da bu konuda sınırları nedir gibi soruların cevabına kolaylıkla ulaşılır.

ESNEK VÜCUT

Özellikle jimnastik gibi sporlar çocukların esnek bir vücuda sahip olmasını sağlar. Bu esneklik ilerleyen yaşlarda istenilen sporun daha kolay bir adaptasyonla yapılmasına olanak tanır.

DOĞRU BESLENMEYİ GEREKTİRİR

Sağlıklı olmanın en önemli koşulları; doğru beslenme ve spordur. Spor yapan çocuklar için doğru beslenme kaçınılmaz bir sonuçtur. Paketli gıdalardan uzak, doğal besinlerin daha çok tüketildiği, meyve-sebze-et-tahıl dengesi korunarak beslenen çocuklar daha sağlıklı bir bedene sahip olurlar.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Özellikle okul çağındaki çocukların birbiriyle etkileşimleri sonucu sık hastalandığına rastlarız. Spor yapan çocuklar ise yukarıda bahsettiğimiz doğru beslenme ve spor sonucunda güçlü bir bağışıklığa sahip olur.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞINI KORUR

Düzenli olarak küçük yaşta başlayarak spor yapan çocukların kalp çalışma sistemi de düzenli olur ve ileride kalp-damar hastalığına yakalanma riski düşüktür.

OMURGA BOZUKLUKLARINI ENGELLER

Kifoz ve sikolyoz gibi ilerleyen yaşlarda karşılaşılabilecek omurga bozuklukları erken yaşta yapılan spor sayesinde büyük ölçüde engellenmiş olacaktır. Omurga bozukluklarını önlemenin en etkin yolu; iyi bir duruştur ve spor çocuklara bu özelliği kazandırır.

KİLO KONTROLÜ

Spor yapan çocuklar kilolarını kontrol etmek durumundadırlar. Sağlıklı beslenme ve düzenli spor sonucunda böyle bir sorunla karşılaşma olasılıkları da düşüktür. Obeziteyle mücadelenin en etkin yolu çocuk yaşta yapılan spordur.

SAĞLIKLI BİR PSİKOLOJİ

Sporun beden sağlığının yanı sıra psikilojik olarak da çocuklar üzerinde olumlu etkileri vardır. Öz güveni gelişmiş, sosyal ve disiplinli çocuklar psikolojik yönden daha güçlüdürler. Sosyal bir gruba dahil olma, grup içerisinde kendini gerçekleştirebilme imkanı tanıyan spor aktiviteleri çocukların sağlıklı bir psikoloji ile büyümelerine imkan tanır. Hasan KILIÇ