YAYMAN :”HERKESİ OSMANİYE’Yİ  GÖRMEYE DAVET EDİYORUM”

 

 

ziyaret6 Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman Osmaniye’yi ziyaret etti.

Vali Kerem Al, Osmaniye Milletvekilleri Dr. Suat Önal ve Mücahit Durmuşoğlu, Vali Yardımcısı Muammer Balcı, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Garip Yıl ve siyasi parti temsilcileri tarafından Osmaniye Polisevinde karşılanan Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Osmaniye’nin tarihi yerlerinde incelemelerde bulundu.

Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman Osmaniye ziyaretinin ilk bölümünde Toprakkale Kalesini ziyaret etti. Kale hakkında bilgi alan Bakan Yardımcısı Yayman, daha sonra Osmaniye Müzesini ziyaret etti. Müze Müdürü Nalan Yastı’dan müzedeki eserler hakkında bilgi alan Doç. Dr. Hüseyin Yayman ziyaretinin devamında Kastabala Antik Kenti ve Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesini gezdi. Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman’a tarihi yerler hakkında detaylı bilgi verildi.

BAKAN YARDIMCISI DOÇ. DR. HÜSEYİN YAYMAN, HERKESİ OSMANİYE’NİN GÜZELLİKLERİNİ GÖRMEYE DAVET ETTİ

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman, ziyaretlerinin sonunda yaptığı açıklamada, “Bugün bizi çok değerli Valimiz Osmaniye’ye davet etti. Osmaniye’de bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Sayın Valimize, Milletvekillerimize bizi Osmaniye’de ağırladıkları için şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. Kendisinin de bu yörenin, Çukurova’nın çocuğu olduğunu ifade eden Doç. Dr. Hüseyin Yayman, Osmaniye’nin tarihi ve doğal güzelliklerini herkesin görmesi gerektiğini kaydetti. Osmaniye’nin tarihi yerlerinin tanınması konusunda çalışmalar yapacaklarını da belirten Bakan Yardımcısı Yayman, “Osmaniye’nin güzelliklerinin tanıtılması konusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak üzerimize ne düşüyorsa yapacağız. Osmaniye tanıtım kitabı ve İngilizce, Rusça, Almanca ve Arapça dillerinde Osmaniye tanıtım filmi yapacağız. Ayrıca gazetelerin seyahat eki yazarlarını buraya getireceğiz ve bu bölgenin tanıtılması konusunda çalışmalarımız olacak” dedi. Gelecek yıl Toprakale Kalesi’nin restorasyonun yatırım programına alınması konusunda ve diğer tarihi eserlerin ihyası konusunda çalışma yapacaklarını da belirten Doç. Dr. Hüseyin Yayman, “Biz Osmaniye’nin emrindeyiz. Osmaniye’nin tarihine, kültürüne, medeniyetine küçücük bir katkımız olursa kendimizi mutlu hissederiz. Osmaniye’nin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görmeye herkesi davet ediyorum” diye konuştu.

Vali Kerem Al ise yaptığı konuşmada, “Sayın Bakan Yardımcımızın ilimize gerçekleştirdiği ziyaret bizi mutlu etti. Osmaniye’mizin tarihi ve kültürel yerlerini bugün birlikte gezdik ve Sayın Bakan Yardımcımızın Osmaniye’mizi bugün daha fazla tanıma imkanı oldu. Bu gezinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın Osmaniye’mize katkısının daha fazla olacağını ümit ediyoruz. Tarihimizin gün ışığına çıkarılması konusunda, ilimizin tanınması konusunda canla başla çalışacağız” dedi.

Daha sonra konuşan Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu ise  “Sayın Bakan Yardımcımıza bugün ilimizi ziyaret ettiği için çok teşekkür ediyoruz. İlimizin çok önemli tarihi ve kültürel bir zenginliği var. Bu zenginliği yaşatmamız ve gelecek kuşaklara aktarmamız lazım. Bu anlamda bugünün Osmaniye’miz için bölgemiz için bir milat olduğunu düşünüyorum. Sayın Bakan Yardımcımıza ilimizi ziyareti için bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Osmaniye Milletvekili Dr. Suat Önal ise, büyük medeniyetlerin tarihi miraslar bıraktığı bölgemizin daha iyi tanınmasını arzu ettiklerini belirterek, “Bugün, Osmaniye’nin sadece ülke içinde değil dünya çapında da tanınması, bilinmesi için bundan sonraki yol haritamızı nasıl çizmemiz gerektiği konusunda fikir jimnastiği yaptık. Sayın Bakan Yardımcımıza ziyareti nedeniyle teşekkür ediyorum” dedi.

 

Ömer Ali TURUNÇ