Yaşar Kemal’i anma festivali koordinasyon toplantısı yapıldı

 

07.12.2016 Toplantı Fotoğrafları (1)28 Şubat 2015 tarihinde aramızdan ayrılan, hemşerimiz, “Türk edebiyatının koca çınarı” Yaşar Kemal’i anmak amacıyla festival düzenlenecek. Her yıl düzenlenmesi planlanan Yaşar Kemal Kültür, Sanat ve Edebiyat Festivali’nin birincisinin 2017 yılı Nisan ayında gerçekleştirilmesi ve her yıl tekrarlanması amaçlanıyor. Çeşitli kurum temsilcilerinin katılımıyla Yaşar Kemal Kültür, Sanat ve Edebiyat Festivali Düzenleme Komitesi oluşturularak, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde (OKÜ) koordinasyon ve görev dağılımı toplantısı düzenlendi.

Yaşar Kemal’e hemşerilik bilinciyle sahip çıkma, onu anma, onun eserleriyle Çukurova’yı dünyaya tanıtma görevini sürdürme amaçlarıyla, yapımcı Arif KESKİNER başkanlığında başlatılan girişimin kurucularından Osmaniye Kadın Platformu Derneği Başkanı Ebru AKSOY ile Keskiner Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Aziz Mehmet KESKİNER koordinasyonunda yürütülen festival hazırlıklarının konuşulduğu toplantıya, OKÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan BÜYÜKALACA, Vali Yardımcısı Alp Eren YILMAZ, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin AZİZOĞLU, Baro Başkanı Dilem AKSOY, Kültür ve Turizm İl Müdürü Garip YIL, DOĞAKA Osmaniye YDO Koordinatörü Erdinç KADIOĞLU, Osmaniye Musiki Derneği Başkanı Ethem ARGUN ve Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Mehmet ÇAKMAK katıldı. Toplantıda, etkinlik kapsamında yapılacak faaliyetlerin içerikleri ile görevlerin kurumlar arasında paylaşılması konuları görüşüldü.

Yaşamı süresince çocukları çok sevmesi, onlarla birlikte resimler yapması, baharı onlarla uçurtma uçurarak karşılaması, hayatı sevgi dolu bir şenliğe dönüştürmesinden yola çıkılarak; her ilkbaharda, çocuklarla iç içe düzenlenmesi planlanan festival kapsamında Yaşar Kemal’in köyü Hemite’de yapılacak uçurtma şenliğinin yanı sıra çocuklar arasında düzenlenecek resim yarışması, Yaşar Kemal konulu fotoğraf sergisi, sinema ve edebiyat dünyasından isimlerin katılımıyla film gösterimi, Yaşar Kemal Edebiyatında Çocuk ve Yaşar Kemal Araştırma Enstitüsü Kurulması konularında paneller düzenlenmesi, musiki derneğinin, yerel ve misafir sanatçıların konserlerinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

20-22 Nisan 2017 tarihleri arasında 3 gün boyunca sürecek festivalin duyuruları başta olmak üzere tüm etkinliklerinin duyurularının ve ilgili yayınların yer alacağı “yasarkemalplatformu.org” isimli web sayfası da yayına girmiş bulunmaktadır.

Ali Celal KAYMAK