Wushu – Budokai Do Akdeniz Güney İlleri Şampiyonası Büyük İlgi Gördü

24251975_10214341330437734_724906209_nMerkez Antrenman spor salonunda düzenlenen turnuvaya 5 ilden 150 sporcu katıldı. Turnuva sonunda derece giren sporculara kupa madalya verildi.

Osmaniye Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve WushuOsmaniye  İl Temsilciliği tarafından Wushu – Budokai Do Akdeniz Güney İlleri Şampiyonası yapıldı.

Merkez Antrenman spor salonunda düzenlenen turnuvaya 5 ilden 150 sporcu katıldı. Turnuva sonunda derece giren sporculara kupa madalya verildi.

Osmaniye Wushu İl Temsilcisi Hasan Topal, yaptığı açıklamada, turnuvaya İl ve içeler olarak Adana, Hatay, Mersin ve Ceyhan’dan genç sporcuların katıldığını söyledi. Topal; “Şunu özellikle vurgulamak istiyorum Türkiye’de Wushu’dabranşında alt yapıdan yetişen sporcularımız Türkiye’nin en gözde sporcuları olacağını iddia ediyoruz. Çalışmalarımızda altyapıya önem vererek ve her sıklette Türkiye’nin yıldızlarını yetiştirmek. Gayemiz burada derece yapan sporcularımızı görmek ve ülkemizi ve ilimizi en iyi şekilde temsil etmelerini sağlamak. Bizlere her konuda destek olan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir’e teşekkür ediyoruz”şeklinde konuştu.

WUSHU NEDİR?

Wushu : (Pinuin: Wushu) Çin savunma sanatlarının genel adıdır. Çin dışında genel de Kung-Fu (gongfu) olarak tanımlanan spor türleri de buna dahildir. Çince Kung-Fu terimi beceri anlamına gelir; savaş sanatlarının dışında da bir alanda kullanılabilir. Buna karşılık Wushu Savaş Sanatı anlamına gelir.

Wushu, Türkçe’ de Vuşu diye teleffuz edilen Çin savunma sanatının genel adıdır.


Wu: savaş, fiziksel uygulama, otorite,
Shu: sanat, teknik, yetenek anlamlarına gelir.
Bir başka deyişle Wushu; savaşma sanatı veya fiziksel yetenek anlamına gelmektedir.

 Gerçekte, saldırı ve savunmanın yanında akrobatik kareografik hareketler ve Uzakdoğu felsefesi ve Kung-Fu da Wushu adı altında toplanır. Bununla beden ve ruhun uyumu sağlanır. Kişisel gelişimin, iradenin ve öğrenme kabiliyetinin güçlenmesi ve hoşgörülü davranış biçimi sağlanır.

Hasan KILIÇ