Velieceoğlu, Saçıkara Yörükleri’nin yakın tarihini yazdı

 

Emekli Öğretmen Ramazan Velieceoğlu, Saçıkara Yörükleri’nin Yakın Tarihi adlı yeni kitabının tanıtımını Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti’nde (OGC) yaptı.

OGC’de düzenlediği basın toplantısında kitabı ile ilgili bilgiler veren Velieceoğlu, “Bana tarih nedir? Diye sorsalar, Tarih yaşanmış olaylardır derim. Bir milletlerin tarihleri vardır, bir de şahısların veya toplulukların tarihi vardır. Ben de Saçıkara Aşireti’nin tarihini araştırdım ve yazdım. Umarım hem faydalı olur hem de zevkle okursunuz. Saçıkara Yörükleri’nin Yakın Tarihi kitabım, bu Yörük Aşireti’nin günümüze kadar geçen süre içinde Çukurova’da geçen konar-göçer yaşam öykülerini dile getirmektedir. Bu kitapta, özellikle Çukurova’da yaşayan Saçıkara Yörükleri’nin konar-göçerlikten yerleşik düzene geçiş sürecinde yaşanan zorluklar, sancılar ve mücadeleler sergilenmektedir. Bu kitapta, Yörükler’in yaylak ve kışlaklardaki konar ve göçer özelliklerine karşın tutkulu bir toprak ve vatan sevgisi, atalarından gelen görenek ve geleneklerine bağlılığı, doğa ile mücadele etmelerindeki ustalığı, çile çekerek hedefe ulaşmadaki kararlılıkları ve en önemlisi de Türk dilini özgün bir şekilde kullanmaları, bu yapıtın en özgün yanını oluşturmaktadır. Bana kitabımı tanıtma imkanını veren OGC başkanımıza ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Ziyaret için Velieceoğlu’na teşekkür eden OGC Başkanı İsrafil Avcı, yeni kitabının hayırlı olmasını dileyerek, bundan sonraki hayatında başarılar diledi.

Bu kitap, Osmaniye’de Çarşı Karakolu yanı ARIEL Kırtasiyede, Toprakkale’de AKYILDIZ Kırtasiyede satılıyor.

Ali Celal KAYMAK