VALİ COŞKUN: “HERKESİ BUGÜN FİDAN DİKMEYE DAVET EDİYORUM”

vali çoşkunCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın himayelerinde Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından başlatılan ve yurt çapında büyük ilgi ile karşılanan “Geleceğe Nefes Ol” kampanyası kapsamında bugün aynı anda 81 ilde, 11 Kasım’da saat 11:11 de 11 milyon fidan, dikim için belirlenmiş olan 2023 alanda toprakla buluşturulacak.

Osmaniye Valisi Ömer Faruk COŞKUN, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ülkemizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak, orman yangınları neticesinde zarar gören alanları yeniden ağaçlandırmak ve toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak maksadıyla; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın himayelerinde Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından başlatılan ve yurt çapında büyük ilgi ile karşılanan “Geleceğe Nefes Ol” kampanyası kapsamında aynı anda 81 ilde, 11 Kasım’da saat 11:11 de 11 milyon fidan, dikim için belirlenmiş olan 2023 alanda toprakla buluşturulacak.

Bu kapsamda Osmaniye’mize 15 lokasyonda 95 bin fidan ayrılmış, ancak Osmaniye’miz 5 Kasım itibari ile iller bazında hedeflenen miktarı aşarak Türkiye ortalamasının üzerinde bir katılımla kampanyaya destek vermiştir.

Bu bağlamda kampanyaya destek olan tüm Osmaniyeli hemşerilerime çok teşekkür ediyorum. Katılım sağlamak isteyen vatandaşlarımızı,https://gelecegenefes.com adresinden fidan sahiplenmeye ve tüm Türkiye ile beraber 11 Kasım günü saat 11: 11 de Toprakkale Kışla mahallesinde gerçekleştireceğimiz fidan dikme törenine davet ediyorum.

DİNİMİZDE AĞAÇ DİKMENİN ÖNEMİ

Meyveli, meyvesiz ağaçların ve ormanların insanlara olan faydaları sayılamayacak kadar çoktur. İnsanlığa böyle bir hizmet etmenin dinimizdeki önemi büyüktür. Bu hususta bildirilen hadis-i şeriflerden bazıları şöyle: (Dikilen ağaçtan alınacak meyve sayısı kadar dikene sevap verilir.) [İ.Ahmed] (Bir kimse, bir ağaç diker, ağaç meyve verene kadar onu koruyup bakarsa, bu ağaçtan dökülen her meyve, Allah indinde, o kimse için, bir sadaka olur.) [İ.Ahmed] (Bir ağaçtan, insanlar, hayvanlar veya kuşlar istifade ederse, o ağacı diken için bir sadaka olur.) [Buharî] (Bir ağaçtan yenilen veya çalınan şeyler, o ağacı diken için sadaka olur.) [Müslim] (Şu yedi şeyi yapan, öldükten sonra da devamlı sevap kazanır: 1- [Dine uygun] ilmi bir eser yazan,  2- Bir çeşme yapan,  3- Bir su kuyusu açan, 4- Bir hurma ağacı diken, 5- Bir mescid bina eden, 6- Bir Mushaf yazan, 7- Öldükten sonra kendisine dua edecek salih bir evlat yetiştiren.) [Beyheki] Dikilen bir ağacın gölgesinden de istifade edilse, ağacı diken için sevap vardır. O ağaçtan ne kadar istifade edilirse, sevabı da o kadar çok olur. (El-Envar)

Hasan KILIÇ