Üniversiteli gençlerde orman sevgisi artırılacak

2222Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında ‘KYK Ormanları’ oluşturulacak.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Osmaniye İl Müdürü Oğuzhan Çetin, “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan öğrencilerin; ders dışı zamanlarını verimli değerlendirmek, milli, manevi, sosyal, kültürel, bedensel, ruhsal, zihinsel yönden gelişimlerine destek olmak, aralarında birlik ve beraberlik duygularını pekiştirmek, dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendirmek, kötü alışkanlıklar ve olumsuz davranışlardan korumak amacıyla, eğitim, sosyal, kültürel faaliyetler düzenlenmektedir.Bakanlığımız ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında ‘KYK Ormanları’ oluşturulması, öğrenciler adına fidan dikilmesi ve yurt binalarının bahçelerinin ağaçlandırılması amaçlanmıştır.Bu çerçevede oluşturulan KYK Ormanları’nda 2016-2017 öğretim döneminde 550.000 adet ağaç toprakla buluşturulmuştur. 2017-2018 öğretim döneminde de Aralık ve Nisan aylarında ağaç dikimi yapılacak olup, 03.12.2017 Pazar günü, 81 ilde eş zamanlı olarak fidan dikimi gerçekleştirilecektir” dedi.

KYK’nın, üniversiteli gençlerde orman sevgisinin artırılması, var olan ormanları ve çevreyi koruma duyarlılığının geliştirilmesi için gençlerle fidan dikimi yapacağını belirten Çetin, “Öğrenciler fidanlarını toprakla buluşturuyor, can suyunu kendi elleriyle veriyor. Kimi yurtlarda fidanların üzerindeki kurdelede yurda yeni kaydolan öğrenci isimleri yer alıyor. Kendi isimlerini gören öğrenciler büyük mutluluk yaşıyor ve belli aralıklarla fidanlarını ziyaret ediyor. Kimi yurtlarda ise vatan uğruna gözünü kırpmadan canını feda eden aziz şehitlerimizin isimleri fidanlara veriliyor. Böylece gençler birlik beraberlik içinde olmanın gururunu yaşıyor.

Bu kapsamda 03.12.2017 Pazar günü saat 11.00’da Osmaniye’nin Bahçeİlçesi Aslanlıbel Mevkiinde Yurtlarımıza yeni kayıt yaptıran her öğrencimiz için “HER KYK’LI BİR FİDAN” sloganı ile fidan dikimi Osmaniye protokolü, yöre halkı, kurum personeli ve öğrencilerimizin katılımı ile yapılacaktır” diye konuştu.

Ali Celal KAYMAK