ÜLKÜ OCAKLARI ÇOCUKLAR İÇİN KUTADGU BİLİG KİTABI YAYINLADI

Ülkü Ocaklarından Çocuklara Kutadgu Bilig KitabıÜlkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezi tarafından Kutadgu Bilig’in Yazılışının 950. Yıldönümü münasebetiyle, Türk kültürünün gençlere tanıtılması amacıyla “Çocuklar İçin Kutadgu Bilig” isimli bir kitap yayımlandı.

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Dr. Sinan Ateş, Türk kültürünün Türk gençliğine tanıtılması için bu tür eserlerin önemli olduğunu vurgulayarak, “11. Yüzyılda Karahanlı Uygur Türklerinden Yusuf Has Hacib’in Doğu Karahanlı Hükümdarı Tabgaç Uluğ Buğra Kara Han’a atfen yazdığı ve takdim ettiği Türkçe Kutadgu Bilig adlı eseri Türk-İslam tarihi ve kültürü açısından son derece önemli bir eserdir. Kutadgu Bilig’in Yusuf Has Hacib tarafından yazılışının 950. Yıldönümü UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınmıştır. UNESCO’nun aldığı bu karar, Türk düşünce dünyasının temel kaynaklarından biri olan Kutadgu Bilig’in edebi ve tarihi bir eser olarak kıymetini ortaya koyması açısından oldukça önemlidir. Ancak Kutadgu Bilig’in ehemmiyeti bizim için UNESCO’nun bu kararının çok ötesindedir” dedi.

ÇOCUKLAR İÇİN NUTUK’U YAYINLAMIŞTIK

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak daha önce de buna benzer bir etkinlik gerçekleştirdiklerini hatırlatan Genel Başkan Dr. Sinan Ateş, “Atatürk’ün ülkemizin kurtuluşu için atalarımızın verdiği şanlı mücadeleyi tarihe not düşerek bu aziz vatanın hangi çetin şartlar altında istiklalini elde ettiğini anlattığı Nutuk’un her Türk genci tarafından okunması gerektiği inancıyla yola çıkıp ‘Çocuklar İçin Nutuk’ isimli kitabımızı yayınlamış ve Türkiye genelindeki teşkilatlarımız vasıtasıyla çocuklarımıza ulaştırmıştık.

Yine bu faaliyetler içinde son derece önem verdiğimiz çalışmalardan biri olan ‘Çocuklar İçin Kutadgu Bilig’ isimli eseri nihayet tamamlayarak Türk gençliğinin istifadesine sunmanın kıvancını yaşıyoruz. Zira 950 yıl önce Yusuf Has Hacib tarafından söz dünyasına dökülen ve asırlardan bu yana dilden dile, gönülden gönüle aktarılan hikmet incilerini yeni nesillere aktarmanın çok önemli bir görev olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

ÇOCUKLAR İÇİN DEDE KORKUT’U YAYINLAYACAĞIZ

Türk gençliğinin başucu kitabı olması mesabesinde bulunan temel kaynak eserleri günümüz Türkçesiyle gençlerin istifadesine sunmaya devam edeceklerini belirten Ülkü Ocakları Genel Başkanı Dr. Sinan Ateş, “Önümüzdeki günlerde de üçüncü nüshası bulunarak 13. hikâyesi keşfedilen Dede Korkut Hikâyelerinin değerli çocuklarımızın anlayabileceği bir anlatımla yalınlaştırılmış hâli olan ‘Çocuklar İçin Dede Korkut’ isimli eserimizi yayınlayarak aynı şekilde Türkiye genelinde dağıtımını gerçekleştireceğiz. Milli şuur ve milli kültürün bayrağı olan bu eserlerin çocuklarımız tarafından okunup anlaşılmasını, geçmişten aldığı ilhamla beslenen sağlam bir geleceğin temellerinin atılması bakımından çok önemli buluyoruz.

Bu vesileyle Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı olarak çocuklarımız için yaptığımız yayınların hız kesmeden devam edeceğinin müjdesini vermekten mutluluk ve gurur duyuyorum. Türk gençliğini daima okumaya, araştırmaya ve sorgulamaya yönelten Bilge Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’ye bu başyapıtların sizlere ulaşması sürecinde vermiş olduğu desteklerden ötürü sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Tanrı, Türk’e yâr olsun” dedi.

ÜLKÜ OCAKLARINDAN KELOĞLAN TİYATRO OYUNU

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, Saray Çocuk Evleri Sitesi’nde tiyatro oyunu düzenledi. Ülkü Ocakları Genel Merkezi, Türkiye genelinde çocuklara yönelik sahnelettiği Keloğlan Tiyatro Oyununu Ankara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Ankara Saray Çocuk Evleri Sitesi’nde bulunan çocuklarla buluşturdu. Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in katılımı ile gerçekleşen tiyatro, çocukların yoğun ilgisi ile gerçekleşti. Ateş, tiyatro sonrası çocuklar ile vakit geçirdi.

Ankara Saray Çocuk Evleri Sitesi’ni sık sık ziyaret eden ve buradaki çocuklarla vakit geçiren Ateş, daha öncede Ankara Saray Çocuk Evleri Sitesi’ndeki çocuklara Ülkü Ocaklarının çocuklar için yayınladığı kitapları hediye etmişti. Gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Genel Başkan Sinan Ateş’ten ünlü sanatçı Ali Kınık’ın konser vermesi için istekte bulunan çocukların bu isteği yerine getirilmişti.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİMİZİ ARTIRACAĞIZ

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Dr. Sinan Ateş, bu tür etkinliklerin ve çocuklara yönelik çalışmaların süreceğini kaydederek, “Yetim çocuklarımız bizim evlatlarımız ve toplumumuzun en önemli yapı taşlarındandır. Hadis-i Şerifte ifade edildiği gibi; ‘Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır.” Bu şuurla hareket edip, bu tür çalışmalarımızı Türkiye geneline yayıp evlatlarımız için eğitim faaliyetlerimizi ve sosyal sorumluluk projelerimizi artıracağız. Bizim için bu evlatlarımıza yönelik yapılacak olan çalışmalar bir faaliyet değil, gönülden gelen bir zorunluluktur” diye konuştu.

OSMANİYE’DE NÖBET DEĞİŞİMİ

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, Osmaniye Ülkü Ocakları İl Başkanlığı devir teslim töreninde Ocak Başkanlığına atanan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ahmet Sarpkaya’ya başarılar dilerken, görevi teslim eden Başkan Hasan Şahin Ceylan’e ve ekibine yapmış oldukları hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Devir Teslim Törenine MHP Osmaniye İl Başkanı Yusuf Çomu, Merkez İlçe Başkanı Ümmet Kaya ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. (Kaynak: Yenises Dergisi)

Hasan KILIÇ