UDEF’in 10. Buluşması Osmaniye’de gerçekleştirildi

 

3Osmaniye Korkut Üniversitesi’nde (OKÜ) eğitim alan yaklaşık 100 civarındaki yabancı öğrenciler bir araya gelerek ülkelerini ve kültürlerini tanıttılar. Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından bu yıl 10.’su düzenlenen ve Osmaniye’de bu sene ilki Atatürk Gençlik Merkezi Spor Salonunda gerçekleştirilen buluşmalarda, Osmaniye’de eğitim gören Türkmenistan, Azerbaycan, Afganistan, Filistin, Gana, Suriye, Özbekistan uyruklu öğrenciler ülkelerini ve kültürlerini katılıcılara tanıtma fırsatı elde etti.

2011 yılında kurulan ve amacı Türkiye’de eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin maddi manevi yardımcı olarak öğrencilere “kendi evindeymiş” hissini yaşatarak “Ensar-Muhacir” ruhunu canlı tutmak olan Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF), Osmaniye İl Temsilciliği aracılığıyla ülke çapında 10. Buluşmayı, Osmaniye’de ise ilk buluşmasını gerçekleştirmiş oldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kuran tilavetiyle başlayan programda bir konuşma yapan UDEF Osmaniye İl Başkanı Hanifi Kaplan, hedeflerinin kardeşlik bağlarını güçlendirmek olduğunu belirterek şunları söyledi: “Dili, dini mezhebi, meşrebi ne olursa olsun ülkemize eğitim için gelen kardeşlerimiz bizim hem misafirlerimiz hem de kardeşlerimizdir. Bizler Hz. Adem ve Hz. Havva’dan gelen büyük insanlık ailesinin birer fertleriyiz. Allah-u Teala bizleri İslam ile kardeş kılmıştır. Bu sebeple tüm dünya şunu bilmeli; Biz bir milletiz, biz kardeşiz, biz bir geleceğiz. İlim için yola çıkmış bu nesil bir kardeştir. Bu kardeşlerimiz gittikleri yerlere yanlarında kendi kültürlerini götürüyorlar, ülkelerini temsil ediyorlar, Kültürler arasında köprü olup Dünya barışına katkı sağlıyorlar. Mezun olup döndüklerinde ise ‘Benim ikinci Vatanım Türkiye’ diyorlar. Kalpleri Türkiye ile atıyor. Türkiye sevdalısı yürekler ülkelerinde gelecek neslin yetişmesine katkı sağlıyorlar. Biz bir millet inancıyla dünyayı daha güzel günlere taşıyacak olan bu uluslararası öğrenciler, bizim kardeşlerimizdir. Bu Sebeple dünyanın dört bir tarafından ülkeye gelen gençlerimizin ülkemizin misafiri olarak bağrımıza basıyoruz.”

Açılış konuşmasının ardından tanıtım videolarıyla devam eden programda yabancı öğrenciler slayt gösterisi eşliğinde ülkelerini tanıttılar. Halk oyunları gösterisinin ardından yabancı öğrenciler Türkçe şiirler okudular. Yerel kıyafetleriyle misafirleri karşılayan yabancı öğrenciler kendi kültürlerine ait yemeklerini de ikram ettiler. Programda bir konuşma yapan Bab-ı Alem Uluslar arası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve UDEF koordinatörü Abdullah Yalın Karadağ, “Biz 55 farklı ülkede 200 den fazla şehirde düzenliyoruz bu etkinliği. Bu sene 10.’sunu düzenleyeceğimiz etkinliğin finalini de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştireceğiz. Buradaki maksadımız düzenlediğimiz bu etkinliklerle misafir öğrencilerimizin bu tür etkinlik becerilerini geliştirmek, onları bira araya getirip tanışmalarını sağlamaktır. UDEF olarak 2023 hedefimiz şu anda hali hazırdaki 114 bin civarındaki yabancı öğrenci sayımızı 250 bine çıkarmaktır” diye konuştu.

Yabancı öğrenciler ise Türkiye’de okumaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Ülkelerindeki eğitim şartlarının zorluklarından bahseden öğrenciler burada oldukları için mutlu olduklarını ve Türkiye’yi ikinci vatanları olarak gördüklerini ifade ettiler.

Ali Celal KAYMAK