Tütün Kontrol Kurulu bir takım kararlar aldı

 

DSC_0006Osmaniye Valiliği bünyesinde oluşturulan İl Tütün Kontrol Kurulu, 2017 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Vali Yardımcısı Muammer Balcı başkanlığında yapılan toplantıda 2016 yılında yapılan çalışmaların genel değerlendirilmesi yapıldı ve bir takım kararlar alındı.

İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hayri Sarı’nın da katıldığı toplantıda çalışmalar ile ilgili bilgi veren Mahmut Sarı, “2016 yılında 580 kişi Sigara Bırakma Polikliniği’ne başvurmuş, 344 kişi kontrol altında olmuş ve toplam 924 kişiye hizmet verilmiştir. Müracaat eden 580 kişiden 550’sine Farmakolojik tedavi uygulanmış, 30 kişiye ise Danışmanlık hizmeti verilmiştir. Farmakolojik tedavi gören hastalarımızdan 331 kişi sigarayı bıraktı. 38 kişi bırakamadı, 181 kişinin ise durumu belli olmadı. Danışmanlık hizmeti alan hastalarımızdan 3 kişi de sigarayı bırakmıştır” dedi.

Toplantıda; Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının 2017 Yılı için Kurum İdari Yaptırımcı isimlerinin güncellenerek, Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bildirilmesine, Valilik hizmet binası kompleksinin Dumansız Kampüs uygulamasına alınması ve gerekli çalışmaların başlatılmasına, Belediye Başkanlıkları tarafından kamuya açık Çocuk Parkı gibi temelde çocukların faydalandığı tüm Açık Alanlarda ve Yürüyüş Yolu, Aletli Egzersiz yapılan kısımlar gibi vatandaşların spor yapmaları için kurumlarca oluşturulmuş alanlarda, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının önlenmesine yönelik çalışmalar yapılmasına, Osmaniye Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından bağlı kuruluşlarında insanların yoğun olarak kullandıkları ve toplu halde giriş-çıkışın olduğu kapalı alan mahiyetindeki yerlerin giriş kapılarına asgari 5 metre mesafede olacak şekilde tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmesinin önlenmesine dair çalışmalar yapılması ve sonucunun da Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bilgi verilmesine karar verildi.

Toplantı, kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile son buldu.

Ali Celal KAYMAK