TÜRK DÜNYASI  GAZETECİLER 4.  BASIN  ŞURASI BAŞKENT BAKÜ’DE YAPILDI

Türk Dünyası Kültür başkenti etkinlikleri kapsamında ilki Eskişehir, ikincisi Kazan, üçüncüsü Türkistan da yapılan Türk Dünyası Gazeteciler şurasının dördüncüsü Bakü’de yapıldı.

Şura Gazeteciler Cemiyetleri Basın vakfının öncülüğünde,Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu,Türkiye Gazeteciler Federasyonu proje ortaklığında,T.C Kültür Bakanlığı TİKA, Azerbaycan Diaspora baknlığı katkıları ile Amasya Gazeteciler Cemiyeti,Amasya Azerbaycanlılar dernegi,Ankara Azerbaycanlılar Federasyonunun destekleri ile gerçekleştirildi.

Türkiye ve Azerbaycan’dan gazetecilerin katıldığı 4. Türk Dünyası Gazeteciler Şurası’nın açılışında konuşan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, hedeflerinin Türk Birliği’ni güçlendirmek olduğunu söyledi.

Karaca konuşmasında şunları söyledi:

“İlk basın şurası 2015 yılında Eskişehir’de yapıldı.

2014 Yılında Eskişehir’in Türk Dünyası Başkenti ilan edilmesi Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı tarafından gerçekleştirdiğimiz 1. şuraya Türkiye’nin dört bir yanından 350, Türk dünyası ve Avrupa’dan 150 gazeteci ve televizyoncu katıldı. 1. şurada ilk defa 50 kadın Gazetecinin katılımı ile Kadın Gazetecileri kurultayı yapıldı.

Kadın gazetecilerin sorunları tartışıldı kurultay sonrası sonuç bildirgesi yayınlandı. Türk dünyası ve Avrupa ile iş birliğine daha fazla önem verilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Önemli bir gelişme olarak örgütlenme adına da Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu kuruldu. Federasyon Türk Dünyası Film yarışmaları başlattı ve bu yıl dokuzuncusunu yapıyor. Daha sonra 2. Türk Dünyası Gazeteciler Şurası 2015 yılının mayıs ayında Tataristan’ın Kazan şehrinde yapıldı.

Bu kurultaya da çevre ülkelerden ve Türkiye’den 100 civarında gazeteci ve televizyoncu katıldı. 2019 yılında TİKA’nın desteği ile 3. Türk Dünyası Gazeteciler Şurasını gerçekleştirdik. Kazakistan’ın Türkistan şehrinde gerçekleştirilen şuraya Türkiye’den Türk dünyasından ve Avrupa’dan 100 civarında gazeteci ve televizyoncu meslektaşımız katıldı. Bu kurultaya maalesef Kazakistan yetkilileri gerekli ilgiyi göstermedi.

Son derece başarılı geçen 3. Gazeteciler Şurası’nda alınan kararla Türk dünyasının gelişmesi için bu toplantılara devam edilmesi kararı alındı. 3. şura sonrasında komşu ülkelerdeki savaşlar asrın hastalığı Covit-19, ekonomideki dalgalanmalar ve deprem nedeniyle maalesef 4. Gazeteciler Şurası ertelendi. Nihayet uzun bir aradan sonra 4. Türk Dünyası Gazeteciler Şurası’nı Azerbaycan Bakü’de gerçekleştiriyoruz. 4. Türk Dünyası Gazeteciler Şurası’nın Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılması anlamlı ve değerlidir.”

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir de, Türk dünyası gazetecileri arasında iş birliği amacı taşıyan bu tür organizasyonların devam etmesi gerektiğini söyledi.

Türk ve Türk Dünyası basınının problemlerinin konuşulduğu Şura’nın önemi ve Türk Dünyasına katkıları üzerinde duruldu.

Şura’nın Divan başkanlığını Erdoğan Kahya, divanı üyeleri Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri Bayram Ekici ile Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yardımcısı Cafer Esendemir yaptı.

Açılış konuşmalarını Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Başkanı Yılmaz Karaca ve Türk Dünyası Gazeteciler Federasyon Genel Başkanı Menderes Demir yaptı.

MENDERES DEMİR

MENDERES DEMİR’İ TANIYALIM

Türk Dünyası konusunda başarılı çalışmalar yapan Türk Dünyası Gazeteciler Federasyon Genel Başkanı hemşerimiz  Menderes Demir, 1959 yılında Osmaniye’de Dünya’ya geldi. İlkokul, ortaokul ve liseyi Osmaniye’de bitirdi. Çukurova Üniversitesinde Osmaniye Meslek Yüksek okulu İnşaat Bölümümü Bitirdi. Azerbaycan inşaat Mühendisliği Üniversitesine 2004 Yılında Dikey Geçiş yaparak İnşaat Mühendisi oldu.

Akabinde aynı üniversitede Mastır Yaparak Yüksek İnşaat Mühendisi oldu. 1987 yılında Hasret Gazetesi Yazı işleri müdürlüğüne başladı.

30 yıl gazetecilik yaptı. 1995 yılında özel televizyon kurulunca Genç TV’de program yapımcılığı ve haber müdürlüğü yaptı. 1998 yılında ORT TV Televizyonu yönetim kurulu üyesi oldu. ORT televizyonunda halen yönetim kurulu üyesi ve programcı olarak bulunmakta.

ORT televizyonunda 15 yıldan bu yana “Bizden Size” program yapımcısı ve sunuculuğunu yürütmekte.

17 yıl Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yaptı. Türkiye Gazeteciler Federasyonu kurucuları arasında yer aldı.

2014 yılında Ankara merkezli Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunu kurdu. Halen TDGF Genel Başkanı olarak görevine devam etmekte.

2014 yılında Eskişehir’de Türk Dünyası Gazeteciler şurasının yapılmasında Türk Dünyasının 32 bölgesinden 150 gazeteciyi Eskişehir’de buluşmasına Katkı koyarak Türk Dünyası 1.Gazeteciler şurası gerçekleştirldi.

2015 yılında Tataristan – Tat-Medya ile Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunun proje ortaklığında Türk Dünyası 2.Gazeteciler şurasını da  Türk Dünyasından 130 gazeteciyi bir araya topladı.

2016 yılında Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunun organizesinde Türk Dünyası Belgesel film festivalini hayata geçirerek 5 ülke 7 şehir 1 festival sloganıyla Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC’de belgesel film gösterimleri yaptı.

2017 yılında 6 ülke 1 festival sloganı ile Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC ve Makedonya’da Türk Dünyası 2.Belgesel Film Festivalini yaparak Dereceye giren Filmlerin gösterimlerde bulundu.

2018 yılın da  Türk Dünyası 3.Belgesel Film Festivalini  gerçekleştirerek 8 ülke 8 şehir 1 festival sloganı ile dereceye giren filmleri Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan’da ve Makedonya da  Türk Dünyası Belgesel Film Festivalinde dereceye giren filmlerin gösterimlerini hayata geçirdi.

Türk Dünyası 3.Belgesel Film Festivali Etkinlikleri kapsamında 8 ülke 8 Ana Türk Ana Belgesel Filminde Azerbaycan,Türkiye,Kazakistan,Kırgızistan ,Özbekistan,Tataristan,KKTC,Makedonya dan sekiz Türk ana’nın bir araya geldiği TÜRK ANA Belgesel Filmin yapımcılığını gerçekleştirdi.

Yaptığı onlarca televizyon programı ve yüzlerce belgesel film izleme ve değerlendirmesinde bulunarak belgesel ve program yapıcılığında engin bir deneyime sahiptir.

https://www.tdgf.org.tr/

HASAN KILIÇ