TURHAN VE SAMUR AİLELERİ BARIŞ YEMEĞİNDE BARIŞTI

 

DSCF6573 Osmaniye, dün toplumsal barış adına takdire şayan örnek bir etkinliğe sahne oldu. Kanaat önderleri Şıh Nasan Uçar, Mehmet Gündüz, Mehmet Doğan, Sırat Acar, Mehmet Demir ve İsmail Yücel’in önderliğinde düzenlenen barış yemeğinde aralarında husumet bulunan 2 aile barıştırıldı.

 

Osmaniye’de 45 gündür aralarındaki husumet yüzünden konuşmayan Turhan ve Samur Aileleri, Kanaat önderleri tarafından düzenlenen barış yemeği ile bir araya getirilip barıştırıldı. Kuranı Kerimin altından geçerek birbirleri ile tokalaşan her 2 ailenin büyükleri, küslüğe son vererek örnek bir harekete imza attılar.

Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesinde bulunan  Şıh Nasan Uçar’ın Dergahı önünde düzenlenen barış yemeği Kuranı Kerim okunması ile başladı. Her iki aile büyüklerinin Kuranı Kerimin altında geçerek birbirleri ile tokalaşarak barıştığı törenin açılış konuşmasını yapan  Kanaat önderlerinden Çelik İş Sendikası  Bölge Başkanı Mehmet Gündüz,  3 günlük fani dünyada  insanların birbirleri ile küs olmasının dinen de günah olduğunu  belirterek “Birbirine dargın olanları barıştırmak gerekir. Sevgili Peygamberimiz bir Hadis-i şerifinde  (Hastanın halini sormak için 2 km git, küs olan kimseleri barıştırmak için 4 km, bir din kardeşini ziyaret etmek ve ilim adamından bir mesele öğrenmek için de 6 km git!) buyuruyor.  Biz de bu nedenle Erkek olsun, kadın olsun, dünya işleri için, müminin mümine darılması, onu terk edip uzaklaşması, aradaki bağlılığı, ilgiyi kesmesinin  doğru olmadığı düşüncesinden hareketle   Başmahalle Muhtarı Mehmet Doğan , Sırat Acar, Mehmet Demir ve Maraşel Fevzi Çakmak Mahalle muhtarı İsmail Yücel ile birlikte bu barış yemeğini organize ettiklerini  belirterek yemeğe katılan her iki aile büyüklerini de kutlayarak teşekkür etti.

SULHTA HAYIR VAR

Osmaniye’nin  önceki gün göreve başlayan yeni İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu da yaptığı konuşmada göreve başladığı gün Toprakkale’de şehit cenazesine katıldığını  bugün de aralarında husumet bulunan 2 aile için düzenlenen barış yemeği gibi hayırlı bir törene katılmanın sevincini yaşadığını söyledi.Müftü Tahiroğlu, “Kuranı kerimde yüce Allah, Sulhta hayır vardır buyuruyor.Bu düşünceden hareketle;  2 küs aileyi barış yemeği ile barıştıran hayra vesile olan  Kanaat önderlerini ve yemekte bir araya gelen her 2 ailenin büyüklerini de tebrik ediyorum” dedi.

HER ŞEY MUTLU ŞEHİR OSMANİYE İÇİN

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara da konuşmasında, hayırlı bir işe vesile olan kanaat önderlerini ve barışan 2 aile büyüklerini canı gönülden tebrik ederek: “ Ben de bu kentin Belediye Başkanı olarak insanlarımızın huzurlu ve barış içerisinde yaşamlarını sürdürmeleri adına üzerime düşen her türlü çabayı  yapıyorum, bundan sonra da yapmaya devam edeceğim. Her şey mutlu şehir Osmaniye için ” dedi.

Şanlıurfa’dan gelen Şıh Nasan Uçar’ın amcası Şıh Kadir Uçar, MHP Osmaniye İl Başkanı Fahri Kuyulu,  İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik , İl Tarım Müdürü İbrahim Sağlam, İŞKUR E. İl Müdürü Abdulkadir Şahin, İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Kaya, Osmaniye Ağız Diş Sağlığı Merkezi  İdari ve Mali İşler Müdürü   Mustafa  Şahin, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile yurttaşlar katıldılar. HASAN KILIÇ