TORNACI USTASI ENCÜ: “ESKİNİN TAMİRİ YERİNE, YENİSİNİ AL TAK!”

Tornacı Yılmaz Usta’dan Damlama Sulama FiltresiOsmaniye Sanayi Sitesinde, kendi atölyesinde, sınırlı imkânlar dâhilinde “Damlama Sulama Filtre” imalatı yapan Tornacı Ustası Yılmaz Encü, yaptığı açıklamada, “Türk Milleti olarak sorunlara anında çözüm üreten pratik zekâya sahibiz. İnsanımıza imkân verilirse her şeyi yapar. Yeter ki, fırsat tanınsın ve önü açılsın. Sanayideki meslek erbabı zanaatkârlarımızın ve sanatkârlarımızın her biri aslında birer cevher, ancak onu yerinde ve zamanında değerlendirmek lazımdır. Dersliklerle atölyeler arasında köprü kurmalıyız. Meslek liselerinde eğitim veren başarılı öğretmenlerle, atölyelerde imalat yapan tecrübeli ustaların bir araya gelerek öğrencileri eğitmeleri ve vasıflı meslek sahibi yapmaları gerekiyor. Teorik bilgiyi alan öğrencilerin pratiğini geliştirmesi için bir eliyle tebeşiri diğer eliyle demiri tutması lazım. Eskilerin tabiriyle tebeşir tozunu ve demir tozunu birlikte yutması gerekiyor” dedi.

ESKİNİN TAMİRİ YERİNE, YENİSİNİ AL TAK!

Tornacılık mesleğinin eski önemini kaybettiğini, bunda en büyük etkenin sistemin değişikliğe uğraması olduğunu belirten Tornacı Yılmaz Usta, “Eskinin tamiri yerine, yenisini “al tak” sistemi yaygınlaşıyor. Kendimizin üretmediği bu yedek parçaları ithal etmek zorunda kalan ülkemiz dışa bağımlı hale geliyor. Bunu fırsat bilen yabancılar parçaları fahiş fiyatla satıyor. Artık istesek de usta yetişmediği için tamir yapamıyoruz. Ayrıca marka firmaların geliştirdiği servis sistemine uyum sağlayan yeni yetişen çıraklar ve kalfalar da sadece montaj yapma işini öğreniyorlar. Sorunu çözmek ve makineyi çalışır hale getirmek için kafa yormasına, arayış içine girmesine gerek kalmıyor. Oysa biz müşterimizin atıl hale gelen makinesini çalışır hale getirebilmek, neden ve niçin sorularını çözmek için düşünürken beynimizi çatlattık. Artık bizlere “çatlak” demelerine de aldırış etmiyoruz. Çünkü zor olan daha kıymetlidir. Genç denecek yaşta saçımız döküldü, sakalımız ağardı” diye konuştu.

SALMA SULAMA YERİNE, DAMLA SULAMA

Tamir işi tükendiği için tornacıya iş kalmadığını gördüklerini belirten tecrübeli Yılmaz Usta, yeni arayış içine girdiklerini ve değişik aletler yapmaya başladıklarını hatırlatarak şunları söyledi:

“Gördüğünüz bu “Damlama Sulama Yosun Filtresi” böyle bir ihtiyaçtan doğdu. Tarım ve ziraat alanında bahçelerin sulanmasında “vahşi sulama” dediğimiz salma sulamanın yerine artık “damlama sulama sistemi” kullanılıyor. Dünyanın kabul ettiği bu sistemde su tamamen kontrol altına alınıyor, boşa gitmiyor. Biz de tarla bitkileri, sebze ve meyve bahçelerinin sulanması için daha ekonomik ve daha verimli bu makineyi geliştirdik.

KUMU, ÇAMURU, YOSUNU SÜZÜYOR

İmal ettiğimiz Römorklu Dörtlü Yosun Tankı, önü de ters yıkamalı, arkası da ters yıkamalıdır. Ürünümüzde kumu, çamuru, yosunu süzen, gübreyi suya karıştırıp sıvı hale getiren ve ince filtrelerden geçiren, yani aynı anda birçok işlemi yapan bir sistem söz konusudur. Kendi imalatımız olan ve üretimini sürdürdüğümüz bu makine sayesinde hortumun tıkanması önleniyor. Böylece biz de daha sağlıklı ve kaliteli sulamaya, üretimin artmasına katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu römorklu yosun tankının altılısı olduğu gibi daha küçük olanı da var. Mesela Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi için imal ettiğimiz ve hâlihazırda kullanılan makine küçük olanıdır.”

Hasan KILIÇ