Toprakkale Belediyesi ‘Sakin Şehir’ çalışmalarına başladı

 

1 (4)Toprakkale Belediyesi İtalya’da kurulan uluslararası bir belediyeler birliği olan Cittaslow (Sakin Şehir) giriş kriterleri değerlendirme çalışmalarına başladı. Dünyada 30 ülkede 208 kentte Türkiye’de ise 12 kentin kriterlerinin uygun bulunup üyeliğe kabul edildiği platform, dünya kamuoyunun büyük ilgisini çekiyor.

Toprakkale Belediyesi tarafından gerek coğrafi yapısı, gerekse kent kriterlerinin ele alınarak başlatılan Cittaslow (Sakin Şehir) kriter çalışmalarına ortak işbirliği programı ile Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi ve yüksek lisans öğrencilerinin ilçede yaptığı saha çalışmaları devam ediyor.

Konu ile ilgili Toprakkale Belediyesi düğün salonunda ilçe halkının katılımı ile gerçekştirilen bilgilendirme toplantısında bugüne kadar hazırlanan saha ve fizibilite raporları katılımcılar ile paylaşıldı. Cittaslow kriterlerinin Toprakkale için ne kadar yakın olduğu ve hazırlanan planlama ile dünya kentleşmesinde söz sahibi olan bu platformda ilçenin kendisine önemli bir yer bulacağı aktarıldı. Cittaslow ile Toprakkale ilçesinin hem tanıtım hem ekonomik kalkınmasına büyük katkısı olacağı,  gelir düzeyinin ve istihdam sorunlarına çözüm olacağı hedefleniyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Toprakkale Belediye Başkanı İbrahim Demirci: “Cittaslow Birliği, tüm dünyanın ilgisini çeken, kentlerin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimini tamamen değiştiren ve geliştiren bir kent yaşam biçimidir. Biz de ilçemizin turizm ve sosyal yaşam bütünlüğünün bilinci ile Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile iş birliği yaparak çalışmalara başladık. Kentimizin sahip olduğu değerlerin bu birlik için yeterli düzeyde bir kaç şehirsel değişim ile ilçemizi Türkiye’de bu birliğin 13. üyesi yapmak için girişimlere devam edeceğiz. Gelecek nesillerimize bırakacağımız önemli bir proje olan Cittaslow (Sakin Şehir) için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Yapılan çalışmalar ise ilçe halkı tarafından yakından takip ediliyor. Konu ile ilgili görüşlerini belirten ilçe sakinleri; Toprakkale’nin Osmaniye’ye yakınlığı nedeniyle uzun yıllardır gölgede kaldığını ve kent gelişiminin bir türlü beklenilen seviyeye ulaşamadığını, ekonomik yapının düşük seviyede olduğunu, bu projenin ilçenin gelişimine büyük katkısı olacağını düşündüklerini belirttiler.

YUNUS AKDAĞ