Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri Koordinasyon Kurulu 2. 6 Aylık Toplantısı yapıldı

TRSM Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldıOsmaniye İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren Osmaniye ve Kadirli Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri, 2019 yılı ikinci 6 Aylık Koordinasyon Kurulu toplantısı paydaş kurumların katılımı  ile gerçekleştirildi.

Yapılan açıklamada “Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri (TRSM), bölgesindeki ağır ruhsal bozukluğu olan hastaların (şizofreni ve benzeri psikotik bozukluklar ile duygu durum bozuklukları) ve ailelerin bilgilendirildiği, hastanın ayaktan tedavisinin yapıldığı ve takip edildiği; rehabilitasyon, psikoeğitim, iş-uğraş terapisi, grup veya bireysel terapi gibi yöntemler kullanılarak hastanın toplum içinde yaşama becerilerinin artırılmasını hedefleyen birimlerdir.

Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ”İl Koordinasyon Kurulu” toplantısı, Müdürlüğümüz koordinasyonunda, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Ersin Peker Başkanlığında 16  Aralık 2019 tarihinde yapılmıştır. Toplantıya, Osmaniye Belediyesi, Kadirli Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Toplantıda; Kurul üyelerine Osmaniye Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlusu Akıl ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr.Şemşi Soner Özdemir ve Kadirli Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlusu Hemşire Gönül Ataş tarafından merkezlerimizde sunulan hizmetler ve merkezlerimiz tarafından yapılan  faaliyetler hakkında bilgi verilmiştir. Toplantıda ayrıca; Merkez ve Kadirli Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin fiziksel gereksinimlerinden, danışan hastaların karşılaştığı sorunlardan ve toplumsal rehabilitasyonun önemine vurgu yapılmıştır” denildi.

Ali Celal KAYMAK