Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Olağan Toplantısı Yapıldı

Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Olağan Toplantısı YapıldıOsmaniye Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi’nin 2019-2020 Yılı Olağan Toplantısı, Vali Yardımcısı Adem YILMAZ başkanlığında ilgili kurumların temsilcilerinin katılımıyla Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün Anadolu Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantıya Vali Yardımcısı Adem YILMAZ, Tarım ve Orman İl Müdürü Recep BULUT, DSİ ACO Sulamaları İşletme ve Bakım Şube Müdürü Mustafa Yırcal GAMGAM, ilgili kamu kurum temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hayri UYDURAN tarafından “2019-2020 Tarımsal Kuraklık Değerlendirme ” konusunda sunum yapıldı.

Sunumda; Kuraklık ve iklim mücadelesindeki son durum değerlendirilerek alınması gereken tedbirler hakkında bilgi verildi.

DSİ ACO Sulamaları İşletme ve Bakım Şube Müdürü Mustafa Yırcal GAMGAM ise yaptığı sunumda; ilimizde sulama amaçlı kullanılan Aslantaş, Kalecik, Mehmetli Barajları ile Arıklıkaş Göleti’nin uzun yıllar doluluk değerleri ve şimdiki doluluk oranları ile ilgili bilgileri verdi. Gamgam, Ocak ayı itibarıyla barajlardaki doluluk oranının daha iyi seyrettiğini, sulama sezonunda su sıkıntısının beklenmediğini, oluşabilecek olumsuzluklar ile ilgili tedbirlerin alınmakta olduğunu belirtti. Ayrıca baraj ve göletlere yapılan yatırımlar hakkında da bilgi verdi.

Vali Yardımcısı Adem YILMAZ su kullanımıyla ilgili görüş ve önerilerini belirtmesinin ardından, katılımcılar da çevre sorunu oluşturan atık sularla ilgili görüşlerini belirttiler. Çalışmalara bu yıl içerisinde de gözlemlerle devam edilmesi belirtilerek toplantı sona erdi.

Ali Celal KAYMAK