SURİYELİ ÖĞRENCİLER, ÜLKELERİNE DÖNECEKLERİ GÜNÜN HAYALİNİ KURUYOR

suriyeli ögrencilerin vatan özlemiYaşadıkları bölgeler, terör örgütü YPG/PKK tarafından işgal edilen ve sığındıkları Türkiye’de geleceğe hazırlanan Suriyeli öğrenciler, ülkelerine dönecekleri günün hayalini kuruyor.

Ülkelerindeki savaştan kaçarak geldikleri Türkiye’de çeşitli kentlerde misafir edilen Suriyeli çocuklar, eğitimlerine devam etmenin ve güven içinde olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Yaşadıkları bölgeler terör örgütü YPG/PKK tarafından işgal edilen ve bu yüzden ülkelerine hasret büyüyen Suriyeli çocuklar, hayallerinde yaşattıkları vatanlarına en kısa sürede kavuşmak için dua ediyor.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesindeki İstiklal İlkokulu’nda eğitim öğretim gören öğrenciler, Türk askeri ve ülkelerine dönmek için dua ediyor.

Öğrencilerden Nur El Alluş (11), Suriye’de yakın akrabaları olduğunu ve onları görmek istediğini söyledi.

Türkiye’de yaşadıkları süre içerisinde insanların kendilerine iyi davrandığını anlatan Alluş, şöyle devam etti:

“Suriye’de dayılarım, amcalarım, babaannem ve anneannem var. Onları çok özledim. Suriye’ye gitmek istiyorum. Uzun yıllardır buradayız. Burada bize çok iyi davranıyorlar. Herhangi bir sıkıntımız yok Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz.”

Öğrencilerden 11 yaşındaki Esra Halef ise Türkiye’de çok mutlu olduğunu, ama ülkesini ve arkadaşlarını özlediğini, onlarla oyun oynamak istediğini kaydetti.

Okul müdürü Mustafa Demirci de Suriye’den ülkelerine gelen öğrencilerin eğitim öğretimlerinin aksamaması için gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Barış Pınarı Harekatı ile ülkelerine dönme hayali artan öğrencilere her zaman destek verdiklerini ifaden eden Demirci, “Ülkemize sığınan mülteci kardeşlerimizin eğitimlerinin aksamaması için sınıflar oluşturduk. Barış Pınarı Harekatı ile ülkelerine dönme umudu artan öğrencilerimiz, inşallah en kısa zamanda vatanlarına kavuşurlar. Devlet büyüklerimizin bu konuda yıllardan beri verdiği mücadeleyi dünya görmektedir.” diye konuştu.

Menderes ÖZAT