Suriyeli öğrenciler Kitap Fuarı’nı beğendi

 

Süleyman DağOsmaniye İlim, Sanat ve Kültür Derneği (İLSAN-DER) tarafından TÖMER’de kurs gören Suriyeli kız öğrenciler, Osmaniye Belediyesi Kitap Fuarı’nı gezdiler. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve aileleri ile Osmaniye’de yaşayan Suriyeli öğrenciler, kitap fuarını gezip kitap satın aldılar.
Fuarı ziyaret eden Suriyeli öğrencilerden Zeynep Elcuma, kitap fuarına geldiği için mutlu olduğunu ve ülkelerinde iç savaş başlamadan önce de Şam’da böyle büyük kitap fuarlarının açıldığını ifade etti. Elcuma, “Biz Suriyeli öğrenciler Türkçe öğreniyoruz. Osmaniye’de böyle bir fuarın olmasına çok sevindik. Buradan kitaplar da aldık” diye konuştu.

Arkadaşlarıyla birlikte geldiği kitap fuarında çok mutlu olduğunu dile getiren bir diğer öğrenci Rend Alaaddin, okumayı çok sevdiğini söyledi. Üniversiteyi kazanarak doktor olmak istediğini ifade eden Alaaddin, şunları söyledi: “Üniversite eğitimim için TÖMER kursuna gidiyorum. Bu kurs bizim için çok önemli. Umarım doktor olurum ve tekrardan Halep’e giderim.”

Kitap fuarına geldikleri için çok mutlu olduğunu dile getiren İman Elali adlı öğrenci ise, “Bugün kitap fuarına geldik. Kitap almak ve öğrenmek için geldik. Bu bizim için çok faydalı oldu. Bilgiyi kitaplardan öğreniyoruz. Ayrıca kursa gidiyoruz ve Türkçe öğreniyoruz. Bunlar bizim için çok önemli oluyor” şeklinde duygularını dile getirdi.

Geziyi tertip eden ve Suriyeli kız öğrencilerin Kitap Fuarı’ndan çok memnun kaldığını belirten İLSAN-DER Osmaniye Şubesi Başkanı Süleyman Dağ, “İLSAN-DER olarak Suriyeli mültecilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için mücadele ediyoruz. Suriyeli kardeşlerimize bu yapmış olduğumuz yardımlar ve özellikle de eğitime yönelik yapmış olduğumuz bu destek, halkımız tarafından önemli bir yankı buldu. Biz buraya gelen kardeşlerimizin özellikle barınma ihtiyaçlarını karşılarken, asıl onların geleceklerini şekillendirecek olan sosyal uyum projelerine imza attık. Onlara dil öğrenmelerini, özellikle de eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilmeleri için gençlerimizi TÖMER eğitimi ve YÖS kurslarıyla destekliyoruz. Bu eğitimler sayesinde belge almalarına ve üniversiteye gitmeleri için katkıda bulunmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Ali Celal KAYMAK