SONBAHAR SEVİNCİ

5Toros dağlarının Çukurova’ya ulaştığı Osmaniye’de, Mehmetli Barajı’na hayat veren Kesiksuyu Barajı ve bin 800 yıllık tarihi Taş Köprü’de sonbaharın gelmesiyle tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçi ve fotoğrafçıların ilgisini çekiyor.

Sumbas ilçesine bağlı Gaffarlı Köyü sınırları içerisinde bulunan, kent merkezine 22 kilometre uzaklıktaki köyden çıkan Kesiksuyu Çayı çevresinde ve suyun üzerine Romalılar tarafından Milattan Sonra ikinci yüzyılda yaptırıldığı belirtilen tarihi bin 800 yıllık Taşköprü’de mevsimin sonbahara dönmesiyle renk cümbüşü yaşanıyor.

Köyün içerisinden çıkan Mehmetli barajı, 3 kilometre sonra Kesiksuyu çayına dökülerek hayat veriyor. Suyun akışı yönünde sarı, kırmızı ve yeşilin oluşturduğu sonbaharın renkleriyle oluşan görsel şölen, tabloları anımsatıyor.

Sumbas Kaymakamı Ömer Coşkun, yaptığı açıklamada, Toros dağlarının Çukurova’ya ulaştığı yerde kurulan Gaffarlı köyünün sonbahar aylarında ziyaretçilerin ve fotoğrafçıların yoğun ilgisini gördüğünü belirtti.

Tarihi yapısı ve doğal güzellikleriyle gezilmesi gerektiğini anlatan Coşkun, “Gaffarlı köyümüz, tarihi ve doğal güzellikleriyle görülmeye değer. Köyün içerinde doğan ve tarihi Taş Köprü’nün altından geçerek Mehmetli barajına hayat veren Kesiksuyu çayı çevresindeki doğa güzelliği mutlaka görülmeli. Her yıl özellikle sonbaharda yürüyüş ve fotoğrafçıların ilgisini çekiyor. İl merkezine 50, ilçe merkezine 22 kilometre uzaklıktadır. Kesiksuyu boyunca konaklama ve alabalık tesisleri var.” dedi.

Coşkun, fotoğraflarla tarihe yolculuk yapmak isteyenler için Gaffarlı köyü olduğunu kaydetti.

                                                                                      Menderes ÖZAT