Siyer Yarışması’na katılan Osmaniyeliler duygularını paylaştı

Siyer Yarışması'na katılan Osmaniyeliler duygularını paylaştıPeygamber Sevdalıları Vakfı tarafından Türkiye geneli düzenlenen Siyer Yarışması’na katılan Osmaniyeliler, amaçlarının başarılı olmaktan ziyade Hazreti Muhammed’in hayatına dair bir şeyler öğrenmek olduğunu belirttiler.

“O’nu Oku O’nu Yaşa” sloganıyla Türkiye genelinde düzenlenen Siyer Yarışması Osmaniye’de de gerçekleştirildi. Büyük bir heyecanla beklenen Siyer Yarışması’na Osmaniye’den 7’den 70’e yüzlerce kişi katıldı. Osmaniye Necmettin Erbakan Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nde saat 11.00’de sınava giren katılımcılar, yarışma hakkındaki duygularını paylaştı.

Kızıyla beraber yarışmaya katıldığını, bu zamana kadar duymadığı bilgileri bu yarışmaya girerek öğrendiğini ve Peygamberimizi, onun öğretilerini öne çıkarmanın ihtiyaç duyduğumuz en önemli konulardan bir tanesi olduğunu belirten Talip Kazgı, “Kızımla beraber katıldık. Ben yetişkinler kategorisinde katıldım, kızım da ortaokul kategorisinde katıldı. Gerçekten verilen kitapları okuyup incelediğimiz zaman Peygamberimize dair birçok ayrıntıyı detaylı bir şekilde öğreniyoruz. 50 yaşındayım ve bu zamana kadar duymadığım bilgileri bu derse çalışırken, daha doğrusu kitap okurken öğrendim çok detaylı bir şekilde. Gerçekten sorular da güzeldi. Açıklayıcı ve netti. Günümüzde özellikle Peygamberimizin ruhuna, yaşantısına, onun öğretilerine ne kadar çok ihtiyacımızın olduğu ortaya çıktığı bir dönemde böyle bir yarışmayı düzenleyen arkadaşlara çok çok teşekkür ediyorum. Peygamberimizi öne çıkarmak, onun öğretilerini öne çıkarmak gerçekten bizim şu devirde ihtiyaç duyduğumuz en önemli konulardan bir tanesi. Bu organizasyonu düzenleyen tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Sınavdaki arkadaşlara da başarılar diliyorum. Amaç başarılı olmaktan ziyade Peygamberimize dair bir şeyler öğrenmektir. Gerçekten de bir şeyler öğrendik. İnşallah da bundan sonra girmeyi düşünüyorum. Peygamberimizi her yıl detaylarıyla öğrenmek bize daha da güç katacaktır diye düşünüyorum. Teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sınava kızını getirdiğini ve toplumun Peygamber Efendimiz hakkında bilinçlenmesi gerektiğini belirten Mehmet Yazgı, “Çocuklarımızın eğitimi için, Peygamber Efendimizin hayatını daha iyi öğrenmeleri için olması gereken bir sınav. Bu sınavın olmasını tabi ki bir veli olarak devamlı isteriz yani. Toplumun bilinçlenmesi için çocuklarımızın daha iyi bir eğitim öğretim alabilmeleri için olması gereken bir sınav” dedi.

Sınava birinci kategoriden giren 5. Sınıf öğrencisi Feyza Kalender, “Güzel bir sınavdı. Peygamber Efendimizin hayatını öğrenmek bizim için de iyi bir şey. Biz bu sınava ödül için değil Peygamber Efendimizin hayatını öğrenmek için giriyoruz. O yüzden beğendim sınavı. Bir dahaki seneye bir daha girmek isterim. Kazanmayanlar da üzülüyor ama Peygamber Efendimizin hayatını öğreniyorlar, onlar için bir mutluluktur” diye konuştu.

Dereli köyünden geldiğini ve sınavı duyuna çok heyecanlandığını belirten Güllü Çakar, “Sınavı duyunca çok heyecanlandım, kitabı aldım, iki üç defa okudum. Sınava girdiğimde de çok heyecanlıydım. Ama soruları çözdükten sonra heyecanımın hepsi gitti. Sorular çok güzeldi, gayet basitti” ifadelerini kullandı.

Sınavının iyi geçtiğini belirten Ayşenur Bozkurt ise, “Sınavım iyi geçti. Kazanmasam bile Peygamberimizin hayatından güzel şeyler öğrendiğim için kendimi iyi hissediyorum” dedi.

Sınavı çok beğendiğini ve umreye gitmeyi düşündüğünü belirten Abdurrahman Şema, “Sınavı çok beğendim. Umreye gitmeyi düşünüyorum. Hatta dizüstü bilgisayar alsam da beğenirim. Sınav da çok kolaydı” şeklinde konuştu.

Böylesi bir sınava girmelerinin çocuklarını rahatlattığını ve psikolojilerinin düzeldiğini belirten Ali Biçici, “Çocuklar sınava girince hem psikolojisi düzeliyor hem de biraz rahatlıyorlar. Onun için getirdim çocuklarımı, kendilerini alıştırsınlar diye. İnşallah iyi olur” dedi.

Sınava kendisinin ve çocuklarının girdiğini ifade eden İsa Kalender ise, “Sınavı hazırlayanlardan Allah razı olsun, gerçekten güzel bir sınavdı. Sorular kaliteliydi. Kendim ve çocuklarımı getirdim. Bu sınavın sürekli devam edilmesini istiyorum. Tüm ümmete hayırlı olsun” dedi.

Rahmi Keser de  “Peygamber Efendimizi tanıdıkça, onun hayatından öğrendiklerimizi kendi hayatımıza tatbik ettikçe birçok sorunumuzu çözmüş oluruz. Gerek ailevi olarak, toplum olarak bugün yaşadığımız sorunların birçok sebebinin İslam ahlakından, Peygamber Efendimizin sünnetinden uzaklaşmamızdan dolayı olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Muhsin ALAKUŞ – İLKHA