Sigorta Cini Danışmanı Nihat Arslan’dan Olası Afetlere Karşı DASK UYARISI

Sigorta Cini Osmaniye Mağaza Danışmanı Nihat Arslan DASK konusunda uyardıÇoğunluğu deprem bölgesinde yer alan ülkemizde DASK, olası bir deprem sonrası meydana gelebilecek büyük maddi kayıplara karşı alınacak yegane önlemlerden biri. Deprem sonrası meydana gelebilecek hasar, yangın ve olası patlamalar için sigortanın önemine değinen Sigorta Cini Osmaniye Mağaza Danışmanı Nihat Arslan, “Deprem çantanızı hazırlarken, DASK’ı da eklemeyi unutmayın” dedi.

YAŞANAN DEPREM, İHMAL EDİLEN HAZIRLIKLARI GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Elazığ’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremde toplam 123 bin 310 konutun yalnızca yüzde 35’inde DASK bulunuyordu. Yaşanan deprem, bu konuda yapılması gereken ama ihmal edilen hazırlıkları bir kez daha gözler önüne serdi.

DEPREM SİGORTASI KONUSUNDA BİLİNÇLİ DEĞİLİZ

Çoğunluğu deprem bölgesinde yer alan ülkemizde deprem sigortası, olası bir deprem sonrası meydana gelebilecek büyük maddi kayıplara karşı alınacak yegane önlemlerden biri. 1999’daki büyük Marmara Depremi’nden sonra depremin neden olduğu maddi hasarları karşılamak için deprem sigortası yaptırmak mecburi hale getirildi. Ancak bu konuda henüz yeteri kadar bilinçli değiliz.

DASK POLİÇELERİ YENİLENMİYOR

2012 yılında yürürlüğe giren Afet Sigortaları Kanunu’nun getirdiği yönetmelik gereğince yeni elektrik ve su aboneliği için binanın DASK sigortasına sahip olması zorunluluğu şart koşuldu. Ancak, verilere göre; ev satışları ve kira sözleşmelerinde yaptırılan DASK poliçeleri sadece o yıl için gerçekleştiriliyor ve sonraki yıllarda yenilenmiyor.

DEPREM ÇANTANIZIN İÇİNE DASK’I DA EKLEYİN

Sigorta Cini Osmaniye Mağaza Danışmanı Nihat Arslan, “DASK poliçesi sahibi değilseniz hemen zorunlu deprem sigortası yaptırmak için harekete geçmelisiniz. Deprem çantanızın içine DASK’ı da ekleyin. Özellikle bir deprem ülkesinde yaşayanlar için deprem sigortası bir zorunluluk olduğu kadar, aynı zamanda bir sorumluluktur” dedi. Hasan KILIÇ