ŞEHİT MEHMET KARACATİLKİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ’NDE EĞİTİM ADINA SEVİNDİREN UYGULAMA BAŞLADI

 

k_04131320_karacatilkiMilli Eğitim Bakanlığı’nca, Türkiye’nin farklı illerindeki Anadolu İmam Hatip Liselerinde  “Fen ve Sosyal Bilimler Programı” uygulanmaya başlandı.

Osmaniye’mizde de “Fen ve Sosyal Bilimler Programı” 2016-2017 eğitim-öğretim yılında ŞEHİT MEHMET KARACATİLKİ Anadolu İmam Hatip Lisesindeuygulanmaya başladı. Okulda öğrencilere Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi müfredatı uygulanacak.

Yüksek puan alıp da çocuğunu imam hatip lisesine göndermek isteyen velinin,  artık iki kere düşünmesine gerek yok. Yüksek puan alan öğrenciler, hiç tereddüt etmeden Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi programı uygulayan imam hatip lisesini tercih edebilecekler.

Proje kapsamında “Fen ve Sosyal Bilimler Programı” uygulayan Anadolu İmam Hatip Lisesi ile ülkenin en zeki çocuklarının imam hatiplerde yetişmelerinin önü açılmış oldu. Okulun hedefi olarak imanlı, ahlaklı, özgüven sahibi ve şuurlu bir neslin yetiştirilmesidir. ŞEHİT MEHMET KARACATİLKİ Anadolu İmam Hatip Lisesinde okuyan çocuklarımız manevi ilimlerin yanında fenbilimlerini de almış olacaklardır. Okulun,ağırlıklı olarak ilahiyat fakültelerine öğrenci yetiştiren klasik İmam Hatip Liselerinden farkı, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin Tıp,Mühendislik, Veterinerlik, Hukuk,Siyasal Bilgilergibi fakültelerine öğrenci yerleştirmeyi hedeflemesidir.

ŞEHİT MEHMET KARACATİLKİ Fen ve Sosyal Bilimler Programı Uygulayan Anadolu İmam Hatip Lisesini tercih eden öğrenciler, eğitimlerini Osmaniye Korkut Ata Üniversitesiyle Akademik İşbirliği kapsamında daha etkin bir şekilde alma imkânı bulacaktır. Sınırlı sayıda öğrenci alacak olan okulun, üniversitelerle yapacakları iş birliği çerçevesinde akademik ortamlardan ve imkânlardan olabildiğince yararlanması planlanıyor. Öğrenciler, Yetiştirme ve Destekleme Kursları, özel rehberlik hizmeti, bireysel soru çözümü, Kazanım Kavrama Testleriyle, danışman öğretmenlerin rehberliğinde, profesyonel bir kadro tarafından istedikleri alanda üniversiteye hazırlanacak.

Okul, ayrıca Sivil Toplum Kuruluşlarıyla (STK) da birçok alanda eğitimde işbirliği protokolü imzalamıştır. Okul bu çerçevede çeşitli STK’larla bilimsel çalışma, araştırma ve proje faaliyetleri;laboratuar, kütüphane, konferans salonu, spor salonu gibi sosyal tesislerden yararlanma, toplum hizmeti, sosyal sorumluluk faaliyetlerinde işbirliği planlamaktadır. Okul; öğretmen, öğrenci, veli ve paydaşlara yönelik seminer, panel ve konferanslar için akademik ve uzman personel temini konusunda destek almaktadır.

ŞEHİT MEHMET KARACATİLKİ Fen ve Sosyal Bilimler Programı Uygulayan Anadolu İmam Hatip Lisesi, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde de öğrencilerin yanındadır. Bu kapsamda okulda Okul Musiki Korosu faaliyetlerine devam etmektedir.Farklı illerdeki tarihi, kültürel ve manevi mekânlara çeşitli gezi faaliyetleri ile öğrencilerin okul dışı faaliyetlerinde de etkin olmaları sağlanmaktadır. Okul, öğrencilerine; Okul Sporları, Bilek Güreşi, Basketbol, Masa Tenisi, Dart, Bocce, Okçuluk, Yüzme,  Halı saha, bisiklet , satranç, mangala etkinliği ve turnuvası gibi sportif faaliyetler sunmaktadır.

ŞEHİT MEHMET KARACATİLKİ Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü kayıt yaptıran öğrencilere birçok hediye de verecektir. En yüksek puanla okulumuzu tercih ederek yerleşen öğrenciler içerisinden 1.Dizüstü Bilgisayar, 2. Bisiklet 3. Çeyrek Altın ile ödüllendirilecek. Kayıt yaptıran her öğrenciye Okul Çantası hediye edilecek.

2016-2017 eğitim öğretim yılında sadece 68 öğrenci ile başlayan Yaveriye Mahallesi Belediye Asri Mezarlık yanında bulunan Okul, TEOG puanı ile 450 ve üstü puan alan öğrencilerin tercih edeceği seçkin bir okul olma yolunda ilerlemektedir.

Mehmet ÇETİL