ŞAHİN: “YATIRIM YAPAN İŞADAMI MAĞDUR OLDU, PİŞMAN OLDU”

BAHÇE HABERİBahçe Ziraat Odası Başkanı Fatma ŞAHİN: Sayın Bakanımızın dikkatine sunuyorum, Genç çiftçilerimizi köylerinde kalsın üretim yapsınlar diye 30.000.00 TL ile destekliyoruz. Ancak Genç bir üretici kendi imkânları ile BİR MİLYON TL maliyetli bir yatırım yapmış ancak mağdur edilmiştir.Buna su baskını neden olmuştur peki sorumlusu kim? Üreticinin ürününü korumak için, sigorta kapsamına alınsın diye bir çok kez toplantı yapılıyor peki neden zararı karşılanmıyor. Peki sigorta şirketi 13.000.00 TL tutarında neden poliçe kesintisi yapmıştır”diye sordu.

Bahçe Ziraat Odası Başkanı Fatma ŞAHİN: III. Tarım ve Orman Şûrasında “Tarım sigortaları” yeniden değerlendirilmeli, çiftçi mağdur edilmemeli artık” uyarısında bulundu.Başkan Şahin,yatırım için riske giren girişimci genç iş adamı Mithat Can Kara’nın mağdur olduğunu yetkili mercilerin bu konuya bir an önce el atması gerektigini söyledi.

Mithat Can Kara ; Hayat İskenderun, 1983 doğumlu Dedelerinin arazileri boş iken tarımsal üretim için Hasanbeyli Çolaklı Köyünde Kiraz Bahçesi kurup genç yaşta memlekete dönüş yaptı. Sayın KARA, Bahçe İlçesi Savranlı Köyünde 650 m2 alanda istiridye mantar üretim tesisi kurdu.İlçemiz gençlerine örnek bir üretim tesisi oldu.  Üretimde en büyük sorunu elektrik iken, 30.03.2019 tarihi akşamı şiddetli bir yağış nedeni ile köy yollarından akan sular toplanarak tesis alanına ve üretim odalarına zarar verdi. Üretim odalarında ekili mantarlar bu durumdan hastalandı ve üretici iki durumda zarara uğradı.

SİGORTA ZARARI KARŞILAMADI 08.11.2018 tarihinde Ziraat Bankasından kredi kullanan Mithat Can KARA’ ya Banka Sigorta yapmış ve bu sigortaya karşılık zararın tespiti talep edilmiştir. Zarar gören mantar üretim odaları ve ürünlerin yerinde incelenmesi ve rapor tutulması için tesiste uzun bir süre hiçbir şekilde faaliyet gösterememiştir. SONUÇ; İşletme Ziraat Sigorta Kapsamında, ancak poliçede “ CAM KIRILMASINA BAĞLI GIDA BOZULMASI” bile var iken, su baskınında zarar gören ve hastalanan mantarlar hiçe sayılarak, sigorta zararı karşılamamıştır. İşletme maliyeti yaklaşık 1.000.000 TL ( Bir Milyon Türk Lirası) tutarındadır. 30 Mart tarihinden buyana verdiği mücadele boşa çıkmıştır. Bu üreticimizin çekmiş olduğu kredi 350.000.00 TL, dir. 31.12.2019 tarihinde 240.000,00 TL taksit ödeyecektir.. Bu üretici bu ödemeyi nasıl yapacak sorgulanmalı. Üretim tesisi 5 aydır pasif ÜRETİM YAPABİLSEYDİ EĞER KREDİSİNİ ÖDERDİ.

SAYIN BAKANIMIZIN DİKKATİNE Başkan Şahin, konuya ilişkin açıklamasını “Bu konuyu sayın Bakanımızın dikkatine sunuyorum, Genç çiftçilerimizi köylerinde kalsın üretim yapsınlar diye 30.000.00 TL ile destekliyoruz. Ancak genç bir üretici kendi imkânları ile bir yatırım yapmış mağdur edilmiştir. Su baskını neden olmuştur sorumlusu kim. Üreticinin ürününü korumak için, sigorta kapsamına alınsın diye bir çok kez toplantı yapılıyor peki neden zarar karşılanmıyor. Peki sigorta şirketi 13.000.00 TL tutarında neden poliçe kesintisi yapmıştır”sorusu ile tamamladı. Hasan KILIÇ