SAĞLIKTA ŞİDDETE HAYIR!

çalışırken ölmek istemiyoruzİl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, “Her koşulda mesleğini icra ederek sağlık hizmeti sunma mücadelesi veren sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınıyoruz. İnsanların sağlığı için var gücü ile hizmet eden sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti, hiçbir vicdanın kabul edemeyeceği ve sonuna kadar mücadele edilmesi gereken bir sorun olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Hekimimize yönelik gösterilen bu çirkin saldırı sağlık çalışanları tarafından büyük bir üzüntüyle karşılanmıştır” dedi.

Osmaniye Devlet Hastanesinde görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Gokhan Gönen’e hasta yakını tarafından uygulanan şiddet olayı, sağlık çalışanları tarafından kınandı.

Osmaniye Devlet Hastanesinde düzenlenen kınama eyleminde bir konuşma yapan Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr.Hasan Öznavruz, Osmaniye Devlet Hastanesinde dün yaşanan şiddet olayının büyük üzüntüye neden olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Osmaniye Devlet Hastanesinde görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Gokhan Gönen isimli hekimimize 13 Ocak 2020 pazartesi günü saat:20:40 sularında Doğumhaneye muayene için gelen hastanın yakınları tarafından fiziksel şiddet uygulanmıştır.

ŞİDDETE MARUZ KALAN HEKİM’DEN İNSANLIK ADINA ÖRNEK HAREKET

Fiziksel şiddete maruz kalan Hekimimiz Op.Dr.Gökhan Gönen tarafından, fiziksel şiddet uygulayan hasta yakınının hamile eşinin muayene işlemi gerçekleştirilmiş ve tedavisi planlanmıştır. Fiziksel şiddete maruz kalmasına rağmen bekleyen kordon dolanması vakasını ameliyata alarak sağlıklı bir şekilde ameliyatı gerçekleştirmiş olup, sağlıklı bir bebeği anne kucağına teslim ederek görevini layıkıyla yerine getirmiştir.

Hekimimizin başına gelen bu üzücü darp olayından sonra  nöbetine devam ederek gerçekleştirdiği müdahale (sezeryan ameliyatı) sonrasında hastanemiz Acil Polikliniğinde muayenesi yapılmış burnunda “Nazal Fraktür” tespit edilmesi üzerine Kulak Burun Boğaz Hekimi tarafından yatışı verilip, Redüksiyon uygulanmıştır.

Sağlık çalışanlarına yönelik yapılan her turlu şiddet olayını kınıyoruz.

14 Ocak 2020 saat 12:00 da Osmaniye Devlet Hastanesi önünde Sağlık Çalışanlarına yapılan şiddet olaylarına tepkimizi göstermek adına Basın Açıklaması İl Sağlık Müdürümüz Dr.Hasan Öznavruz , Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkan Yardımcısı Dr.Harun Gülşen ve Ecz.Emine Coşkun, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mücahit Çelik, Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr.Asu Kaya Gedik, Sağlık SEN Osmaniye Şube Başkanı Muhittin Çenet, Türkiye KAMU-SEN İl Temsilcisi Fatih Üstüner, İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Nadir Sarıcan, Osmaniye Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr.Yusuf Başak, Memur Sen Osmaniye İl Başkanı Mahmut Kahraman, Sağlık Müdürlüğümüz ve Sağlık Tesisleri Yöneticilerimiz, Sağlık Çalışanları ve vatandaşların katılımı ile gerçekleşmiştir.

İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz tarafından yapılan açıklamada, “Her koşulda mesleğini icra ederek sağlık hizmeti sunma mücadelesi veren sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınıyoruz. İnsanların sağlığı için var gücü ile hizmet eden sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti, hiçbir vicdanın kabul edemeyeceği ve sonuna kadar mücadele edilmesi gereken bir sorun olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Hekimimize yönelik gösterilen bu çirkin saldırı sağlık çalışanları tarafından büyük bir üzüntüyle karşılanmıştır.

Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü olarak şiddet olaylarının son bulması için hastanın güvenle hizmet alabileceği, hekimin de güvenle hizmet vereceği ortamlar oluşturmak en öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

Bütün bu olumlu girişimlerimize rağmen sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, tek başına asayiş tedbirleriyle çözülebilecek bir sorun değildir. Bu çerçevede, Bakanlığımız ve Müdürlüğümüz olarak çalışmalarımızı çok yönlü şekilde sürdürmekteyiz. Sağlık çalışanlarımızın çalışma şartlarından hastanelerimizdeki fiziki düzenlemelere kadar birçok başlık altında bu sorunun çözümü için çalışmaktayız.Şiddet vakaları ile topyekun mücadele etmeliyiz.

Sağlık hizmeti verme ve hizmet alma kültürünün toplumsal barış anlayışıyla geliştirilmesi en önemli önceliğimizdir. Bu anlayışın tüm sağlık çalışanlarımız ve hastalarımız tarafından da tüm boyutlarıyla paylaşılmasını arzu ediyoruz. Hiç kuşku duyulmamalıdır ki her bir şiddet vakası Müdürlüğümüz tarafından hem adli hem de insani boyutlarıyla hassasiyetle takip edilmektedir.”

Çok daha vahim sonuçlar doğurabilecek bu olay sonrası hastanede tedavi altına alınan meslektaşımıza acil şifalar diliyor sağlık çalışanlarına yapılan her türlü şiddet olayını kınıyoruz. İl Sağlık Müdürlüğü olarak sağlık çalışanlarımızın yanında olduğumuzu ve olayın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

  Osmaniye İl Sağlık Müdürü   Dr.Hasan ÖZNAVRUZ, açıklamasını “ İnsana insan olduğu için değer verilmesi, saygı duyulması, Sağlık çalışanlarına ve toplumda yaşanan şiddetin hiçbir türüne geçit verilmemesi hususunda siz basın mensupları vasıtasıyla halkımızın her bir bireyinden destek bekliyoruz” diyerek tamamladı. Hasan KILIÇ