Sağlık sektöründe eğitim almış iş arayanlara Uygulamalı Eğitim verilecek

1Osmaniye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR)ileYenihayat Hastanesi işbirliğinde düzenlenen İşbaşı Eğitim Programı kapsamında,sağlık sektöründe eğitim almış iş arayanlara3 ay sürecek Uygulamalı Eğitim verilecek. Program sayesinde;hemşire, hasta, yaşlı ve bakım elemanı,odyometri, fizyoterapist ve fizik tedavi teknikeri mesleğine sahip olan katılımcılar Yenihayat Hastanesi’nde işbaşı yaparak deneyim sahibi olacak.

Program öncesi Yenihayat Hastanesi’nde yapılan ve yaklaşık 250-300 kişinin katıldığı mülakata; hastane yetkileri ile İŞKUR’da görevli iş ve meslek danışmanları katıldı. İŞKUR, seçilen katılımcılara program süresi boyunca net asgari ücret düzeyinde ödeme yapacak. Ayrıca katılımcıların Genel Sağlık Sigortası ile İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigorta Primlerini yatıracak.

İşbirliğine ilişkin açıklama yapan hastane yetkilileri; İŞKUR’la yapılan ortak programın hem hastanelerinehem de sağlık çalışanlarına katkı sağlayacağına inandıklarını belirterek, bu programın istihdama sağladığı faydalar nedeniyle devam etmesi temennisinde bulundu.

İŞKUR İl Müdürü Ahmet Altunkaynak ise, İşbaşı Eğitim programıyla gençlerin eğitim aldıkları mesleklerde tecrübe sahibi olduklarını ve bu programın istihdama girişlerini kolaylaştırdığını söyledi. Mülakatı geçemeyenlerin İŞKUR’la irtibatlarını koparmamalarını veİŞKUR’un gençlere sunduğu hizmetlerden yararlanma noktasında iş ve meslek danışmanlarından yardım almayı sürdürmelerini dile getirdi.

Sağlık sektöründe nitelikli personelin önemine değinen İl Müdürü Altunkaynak, gençlerin eğitim aldıkları mesleklerde pratik yapma imkanı bularak kendilerini geliştireceğini söyledi. Programın hastane yetkililerine ve katılımcılara hayırlı olması temennisinde bulunun Altunkaynak, İşbaşı Eğitim Programlarının diğer sektörlerde de uygulanmasına devam edileceğini vurguladı.

Ali Celal KAYMAK