Sağlam’dan Hibe Desteği başvuru duyurusu

 

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden DuyuruGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Yüzde 50 Hibe Destekli Bireysel Sulama Makineleri Alımı başvurularının başladığı bildirildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca yürütülmekte olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarına Hibe Desteği verilecektir. Tarımsal arazisi olan (tarla, bahçe, yem bitkisi vs.) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS ) kayıtlı olan tüm çiftçilerimize, Sulama Makine ve Ekipmanlarını almak için başvurmaları durumunda, alınacak alet ekipmanın yüzde 50’sine hibe desteği verilecektir. Kalan yüzde 50’lik kısım ise çiftçinin kendisi tarafından karşılanacaktır” dedi.

İbrahim Sağlam, 2017 Yılında Yüzde 50 Hibe Desteği Verilecek Bireysel Sulama Makine Ekipmanları ile ilgili de şunları söyledi:Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, Lineer sistem yağmurlama sulama makinesi alınması, Center pivot sistem yağmurlama makinesi alınması, Tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi alınması, Güneş enerjili sulama sistemleri kurulması. Tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni sulama teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırarak; daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamak, zor şartlarda ve bedenen çalışan üreticilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve üretim maliyetlerini düşürerek uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir düzeye getirmek için Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarına Hibe Desteği verilecektir.”

Başvuru ile ilgili de bilgi veren Sağlam, “Başvurular Uygulama Rehberi yayınlanma tarihi olan 03 Ocak 2017’de başlamış olup, son başvuru tarihi 13 Şubat 2017 saat 17.00’a kadar Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne yapılacaktır. Daha geniş bilgi için tüm çiftçilerimizi Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Birimi’ne bekleriz” diye konuştu.

Ali Celal KAYMAK