SAĞLAM’DAN ETİKETSİZ ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI UYARISI!

osmaniye il tarım ve orman müdürüOsmaniye İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Etiketsiz Zeytin ve Zeytinyağı ile ilgili uyarıda bulundu.

Sağlam yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bilindiği üzere sonbahar mevsimi ile bölgemizde zeytin hasadı başlamaktadır. Zeytin bölgemiz açısından ekonomik kalkınma adına stratejik öneme sahip bir üründür. Bu nedenle zeytin ve ürünleri üreten işletmelerimiz ile tüketicilerimizin korunması büyük önem arz etmektedir. Üretici ve tüketicilerimizin korunması için temel husus etiketsiz, kaçak ve resmi kontrollerden geçmeden piyasaya sürülen ürünlerin engellenmesidir.

Zeytin ve zeytinyağının etiketli satışının yapılması zorunludur. Üzerinde etiketi olmayan zeytin ve zeytin ürünleri güvenli olmayabilir. Etiketi olmayan ürünlerde çeşitli hileler ve insan sağlığını bozabilecek maddeler yer alabilir. Bu nedenle vatandaşlarımızın etiketsiz zeytinyağı ve salamura zeytinlere rağbet etmemesi gerekmektedir. Hileli veya güvenli olmayan gıdalar genelde ev tipi, çiftlik tipi, doğal adı altında üretilerek piyasaya sürülebilmektedir. Vatandaşlarımızın bir kısmında etiketsiz ürünlerin doğal ürünler olduğu algısı olduğu görülmektedir.

Hâlbuki üzerinde etiket olan ürünlerde hile yapmak daha zordur. Hem etiketsiz ürünler doğal ürün olduğu iddia edilerek etiketlilerden daha yüksek fiyata satılabilmektedir. Etiketli olarak piyasaya arz edilen zeytin ve zeytinyağları Tarım ve Orman Bakanlığı kontrol görevlileri tarafından rutin olarak resmi kontrole tabii tutulmakta, gerektiğinde numune alınarak analiz yapılması sağlanmaktadır. Bu nedenle etiketli, ambalajlı, izlenebilirliği sağlanan, Bakanlığımızca işletme kayıt belgesi verilen zeytin ve zeytinyağları her zaman daha güvenlidir.

Yine özellikle zeytin ve zeytinyağlarının kasap, terzi, nalbur vb. gıda satışı konusunda yetkili olmayan yerlerde satılması mevzuata uygun değildir. Vatandaşlarımızın mezkûr yerlerden ürün satın almak yerine kayıtlı market veya bakkallara rağbet etmeleri menfaatlerine olacaktır. İl Müdürlüğü olarak etiketsiz zeytin ve zeytinyağı satışının engellenmesi için gerekli resmi kontrolleri gerçekleştireceğimizi bildirmek isteriz.

Resmi kontrollerimiz tüketicilerimizin güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamak için etkin bir şekilde devam etmektedir. Tüketicilerin de güvenilir gıda için, etiketsiz ve ambalajsız ürün satın almamaları son kullanma tarihlerine dikkat etmeleri, mutlaka seçici davranmaları gerekmektedir. Gıda güvenirliliği herkesin hakkı ve sorumluluğudur. Bu nedenle tüketicilerin de herhangi bir olumsuzluk durumunda 174 Alo Gıda Hattı’na bildirimde bulunmaları gıda güvenliğinin sağlanmasında önem arz etmektedir.”

Ali Celal KAYMAK