SABAH NAMAZINDA BULUŞTULAR

SABAH NAMAZINDA BULUŞTULARYoğun katılımın sağlandığı sabah namazı buluşmasına İl Müftüsü Ali Rıza TAHİROĞLU, İl Müftü Yrd. Muhammed DEĞİRMENCİ, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Osmaniye İl Müftülüğünce Şeyhler camiinde “Sabah Namazı Buluşması” düzenlendi.

SABAHP NAMAZININ ÖNEMİ

Hz. Peygamber (asm) sabah namazlarına çok önem vermiş ve bunların hiç bir zaman kaçırılmamasını tavsiye buyurmuşlardır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyuruluyor:  “… Güneşin doğuşundan ve barışından evvelki namazların hiç birisinden alıkonmamak elinizden gelirse, (bunu yapmaya) çalışınız”.  Bir başka hadiste de şöyle buyuruluyor:

“Bir grup melek geceleyin, diğer bir, grup da gündüz ard arda size gelirler ve aranızda kalırlar. Bunlar sabah ile ikindi namazlarında buluştuktan sonra (gündüz) aranızda kalmış olanlar semaya çıkarlar. Rableri kullarının halini en iyi bilen olduğu halde meleklere “Kullarımı ne halde bıraktınız?” diye sorar. Onlar da “onları namaz kılarken bıraktık, zaten namaz kılarken bulmuştuk” cevabını verirler; Biriniz ikindi namazından bir secdeyi gün batmadan evvel yetiştirecek olursa, namazını tamamlasın. Sabah namazından da bir secdeyi gün doğmadan yetiştirecek olursa, namazını tamamlasın” (Tecrîd-i Sarih Tercümesi)

Yoğun katılımın sağlandığı buluşmaya İl Müftüsü Ali Rıza TAHİROĞLU, İl Müftü Yrd. Muhammed DEĞİRMENCİ, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Hep beraber kılınan sabah namazı sonrası gerçekleştirilen programda; Okunan Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından ilahiler söylendi ve dini sohbet yapıldı.

Program İl Müftüsü Ali Rıza TAHİROĞLU tarafından yapılan duanın ardından sona erdi. Namaz sonrası cemaate çorba ikramı yapıldı. Hasan KILIÇ