ROMANLARA PEMBE FIRSATLAR PROJESİNE 100 KURSİYER KATILIYOR

 

OVB_8733Proje kapsamında bireysel rehberlik eğitimlerinin de yer aldığını belirten Servet Önal, “Ayrıca iletişim ve çatışma çözme becerileri, evlilik ve aile hayatı, kötü alışkanlıklardan uzaklaşma yöntem ve becerileri, hijyen ve kişisel temizlik ve madde bağımlılığından korunma yöntemleri gibi konuşlarda seminer ve konferanslar da proje kapsamında yer alıyor”dedi.

Osmaniye’de Hoş Sada Vakfı tarafından yürütülen ‘Romanlara Pembe Fırsatlar’ projesinin hayata geçtiği bildirildi.
Projenin, Roman ve Roman gibi yaşayan vatandaşların sosyal entegrasyonu ve istihdam edilebilirliğinin arttırılması, işgücü piyasasına erişimlerinin kolaylaştırılması ve iş gücü piyasasına girişlerinin önünde yer alan engellerin kaldırılması amacıyla yürütüldüğü belirtildi.
Proje kapsamında yapılan çalışmaları yerinde görmek üzere proje merkez binasını ziyaret eden Osmaniye Valisi Kerem Al ve AK Parti Osmaniye Milletvekili Suat Önal, Hoş Sada Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yrd.Doç.Dr. Servet Önal’dan proje hakkında bilgi aldı. Servet Önal, Avrupa Birliği hibesi ile hayata geçirilen ve 12 ay sürecek proje kapsamında; 100 kişiye Saç Bakımı ve Yapımı, Tekstil Model Makinacı, Saç-Sakal Kesimi gibi kursların devam edeceğini söyledi.
Proje kapsamında bireysel rehberlik eğitimlerinin de yer aldığını belirten Servet Önal, “Ayrıca iletişim ve çatışma çözme becerileri, evlilik ve aile hayatı, kötü alışkanlıklardan uzaklaşma yöntem ve becerileri, hijyen ve kişisel temizlik ve madde bağımlılığından korunma yöntemleri gibi konuşlarda seminer ve konferanslar da proje kapsamında yer alıyor” diye konuştu. Servet Önal, proje kapsamındaki sosyal ve kültürel faaliyetler hakkında da Vali Al’a bilgiler verdi.
Kurs kapsamında üretilen el emeği ürünleri inceleyen Vali Kerem Al, kursiyerlerle bir süre sohbet ederek dezavantajlı grupların bu tür projelerle meslek edineceklerini ve aldıkları eğitim sayesinde istihdamlarının kolaylaşacağını belirtti. Vali Al, projede emeği ve katkısı olan herkesi tebrik ederek tüm kursiyerlere başarılar diledi.

 

ROMANLAR KİMDİR?
Ülkemizdeki hatta dünya üzerindeki en ilginç toplumlardan birisi Romanlardır. Halk arasında genelde “Çingene”, diğer bir çok ülkede de değişik adlarla ama en çok “Gypsy” diye anılan topluluktur.
Hindistan kökenli olan bu toplum, en çok kabul edilen görüşe göre 1050 yılında Gazneliler döneminde Hindistandan batıya doğru göç etmeye başlayarak bir çok ülkeye dağılmışlardır.

Bu 16.525.770 nüfusun 12.488.500ü kendi orjinal dillerini konuşabilmekte, geriye kalan 4.037.270`i ise kendi orjinal dillerini yitirmiş olup, içinde bulundukları ülkenin resmi dilini konuşmaktalar.

Ülkemizde 98.000 Roman bulunmakta olup bunların 66.000 i Romani-Balkan, 32.000`i ise Domari dillerini konuşmaktalar.
Romanlar hangi ülkede yaşıyorlarsa genellikle o ülkenin başlıca dinine mensupturlar. Hindistandakiler Hindu, Ortadoğudakiler Müslüman, Avrupadakiler de genelde Hristiyandır.

Hemen 98.000 değil çok daha fazla Roman var ülkemizde demeyin sakın çünkü öyle değil. Romanlar genellikle Çingene olarak nitelendirilirler, ama Çingene olarak nitelendirilen sadece Romanlar değildir, aynı zamanda “Abdallar” da halk arasında Çingene olarak anılır. Oysa “Abdallar” Roman değildirler, yani Hindistan kökenli bir toplum değiller. Abdallar köken olarak Türkmendirler. İkisini karıştırmayalım.

Ali Celal KAYMAK