ROMAN VE ÖYKÜ YAZARLARI SÖYLEŞİDE KÜLTÜR ADINA ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ

Yazarın Dili Coğrafyası Mekânları“Ben sorunları çözmeye ve kendim için anlamaya çalışıyorum” diyen Öykü ve Roman Yazarı İnci Aral, “Ben en çok yazarken okurum. Bir kitap okuyanı sarmalı, sarmıyorsa ben o kitabı okumuyor, o kitabı belirsiz bir süreye bırakıyorum. Kişiyi sarmalı, götürmeli bir öykü ve roman da bu şekilde olmalı.” dedi.

Osmaniye Korkuta Ata Üniversitesi kulüplerinden Kültür ve Edebiyat Kulübü tarafından “Yazarın Dili Coğrafyası Mekânları” başlıklı söyleşi düzenlendi. 15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde düzenlenen söyleşiye Öykü ve Roman Yazarı İnci Aral ile Yazar Özcan Karabulut katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan söyleşiye Üniversite Rektörü Prof. Dr. Murat Türk’ün yanı sıra eşi Prof. Dr. Zeynep Türk, Üniversite Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç, Prof. Dr. Susran Erkan Eroğlu, TÖMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Demiral, Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (OKÜ KAGEM) Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Abdurrahman Akman, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ali Doğaner, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri, TOBB Fen Lisesi öğrencileri ile çok sayıda Üniversite personeli katıldı.

BİR KİTAP OKUYANI SARMALI

“Ben sorunları çözmeye ve kendim için anlamaya çalışıyorum” diyen Öykü ve Roman Yazarı İnci Aral, “Ben en çok yazarken okurum. Bir kitap okuyanı sarmalı, sarmıyorsa ben o kitabı okumuyor, o kitabı belirsiz bir süreye bırakıyorum. Kişiyi sarmalı, götürmeli bir öykü ve roman da bu şekilde olmalı.” dedi.

YAZMAK BİR ÇIĞLIK ATMAKTIR

Aral, “Yazmak cesarettir. Yani yazmak bir çığlık atmaktır. Beni görün, ben buradayım, varım ve farklı düşünüyorum demektir. Beni kabul edin ve sevin demektir. Benim de yaptığım bu oldu. Yalnız bizim ülkemizde olan bir şey var. Ben yazabilirim ama yakınlarım ne der? der. Bunlar insanları korkutan şeylerdir. Bunları atlatabilirsen yazarsın. Bunun bir bedeli vardır. Özellikle bir kadın iseniz bir bedeli vardır. Bu bedeli ödeyince yazarsınız. Bunun dışında bütün zorluklara rağmen ortaya çıkıyor ve bir şeyler başarıyorsanız sizi yakınlarınız da alkışlar, tebrik eder.” diye konuştu.

YAZAR NASIL OLUNUR?   Yazar nasıl olunur? sorusuna yanıt veren Yazar Özcan Karabulut, “Öncelikle okuyacaksın. Okumadan yazar olunmaz. Ama bakıyoruz ki en az okuyanların bugün yazarlar olduğunu görüyoruz. Bugün yazarından çok önde olan yazar potansiyelinin olduğu çok insan var. Onlar bugün yazsalardı bugün birçok yazardan daha iyi yazarlardı. Yaşamak ve ilgi alanını sürekli geniş tutmak bir yazar için önemli olmalı ve bir yazar başkalarının yazdıklarını kolay kolay beğenmeyecek ama kendi yazdıklarını da hiç beğenmeyeceksin. Bu şekilde yazar olunur.” diye konuştu.  Söyleşinin sonunda soruları da yanıtlayan Öykü ve Roman Yazarı İnci Aral ile Yazar Özcan Karabulut’a Rektör Prof. Dr. Murat Türk, günün anısına Teşekkür Belgesi ile TOBB tarafından hazırlanan Dede Korkut kitabını hediye etti.  Daha sonra Öykü ve Roman Yazarı İnci Aral ile Yazar Özcan Karabulut 15 Temmuz Şehitler Amfisi fuaye alanında kitaplarını imzaladı.  15 Temmuz Şehitler Amfisi’ndeki söyleşiden sonra Öykü ve Roman Yazarı İnci Aral ile Yazar Özcan Karabulut, Rektör Prof. Dr. Murat Türk’ü makamında ziyaret etti.  Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Rektör Prof. Dr. Murat Türk, konukları Öykü ve Roman Yazarı İnci Aral ile Yazar Özcan Karabulut’a burada hediye takdim etti ve ziyaret dolaysıyla konuklarına teşekkür etti.

Hasan KILIÇ