RAMAZANDA OSMANİYE KÖMBESİNE TALEP ARTIYOR

 

DSC_8632Açık havada 2 aya kadar bayatlamadan kalabilmesiyle de özellikle ramazanda tercih edilen geleneksel lezzet, bayramlarda da çayla konuklara ikram ediliyor.

Çukurova’nın geleneksel tatlısı kömbeye lezzeti ve uzun süre bayatlamadan kalabilmesinden dolayı ramazan ayında talep artıyor.

Osmaniye ve Hatay ile çevre illerin geleneksel lezzeti kömbe, iftar sonrası tercih edilen ikramlar arasında yer alıyor.

Genellikle içine zencefil, tarçın, tahin, karanfil, küncü, havlıcan ve mahlep ilave edilerek bir gün süreyle mayalanmaya bırakılan hamurun susama batırılmasıyla hazırlanan kömbe kurabiyeleri, odun fırınlarında pişiriliyor.

Ev hanımları da genellikle komşularıyla yardımlaşarak yörenin sevilen lezzetini ramazan için hazırlıyorlar.

Açık havada 2 aya kadar bayatlamadan kalabilmesiyle de özellikle ramazanda tercih edilen geleneksel lezzet, bayramlarda da çayla konuklara ikram ediliyor.

Kadirli ilçesinde Atatürk Caddesi üzerinde Pastanesi bulunan Murat Sabır, yörede ramazan ayının ve bayramın en önemli lezzeti arasında kömbenin geldiğini söyledi.

Ramazan ayında kömbeye olan talebin arttığını dile getiren Sabır, “Kömbenin en önemli özelliği uzun süre bayatlamadan kalabilmesi. Yöresel bir lezzet olduğu için ramazanda il dışına en çok gönderilen ürünler arasında bu kurabiye yer alıyor. Kömbe genellikle iftarın ardından çayla tüketiliyor. Kokusu ve damakta bıraktığı lezzetle tercih ediliyor.” diye konuştu.

Sabır, Ramazan Bayramı’nda da kömbeye yoğun talep olduğunu, siparişlere yetişmekte zorlandıklarını kaydetti.             Menderes ÖZAT