RAMAZANDA İFTARDA ZORKUN TAVASI KEYFİ

 

zorkun tavasıRamazan ayını Osmaniye’nin Zorkun yaylasında geçiren Osmaniyeli yurttaşlar iftarlarını Zorkun tavası ile açıyorlar.

Zorkun’da bulunan yayla sevdalısı iş adamı Mustafa ŞİPAL da yaylada serin bir ortamda zorlanmadan oruç tuttuklarını belirterek:”İftarı da tadına doyulmayan yayla pidesi ile Zorkun tavası ile açmanın keyfine de doyum olmuyor. Bu nedenle imkanı olanlara da Zorkun Yaylasında Zorkun tavası yemelerini tavsiye ediyorum” dedi.

ZORKUN YAYLASI VE TAVASI
Yaz aylarına girdiğimiz bu dönemlerde Çukurova bölgesindeki sıcaklar biz yemeyi sevenlere yemek yeme konusunda zorluklar yaşatıyor. Daha ferah ve serin bir ortamda yemek yeme ihtimali aradığımız doğrudur. 🙂 Sıcak yaz aylarında bu ortam için en iyi yer diyebilirim Zorkun yaylası için.
Zorkun yaylası yaz aylarda binlerce misafiri konuk eden bir yayladır. En güzel tarafları havası suyu ve tavasıdır.
ZORKUN TAVA aslında kasapların yaptığı bir tava olarak bilinir. Siz gidersiniz kaç kişi olduğunuz ve kaç kilo et istediğinizi söylersiniz gerisi kasabın yeteneklerine kalmış bir durumdur. Kasaplarda genelde içine biber, domates soğan ve sarımsak koyarak et ile pişirirler. Size fırından yeni çıkmış taraklı pide almak kalıyor. Zaten genelde Zorkun tavalar yenme ortamı, Zorkun’da bulunan şenlik tepesinde gerçekleşir.

ZORKUN TAVANIN ana maddesi etten oluşur. Domates, biber ve soğan sadece tat için koyulmuş ürünlerdir. Tava fırından tepsi ile alınır ve şenlik tepesine doğru gidilir. Boş bir masaya gazete serilir üstüne de tepsi ve sıcak yayla pidesi ile  yenilir.

Genelde çatak kaşık kullanılmaz ekmek o işi gayet iyi görür. Zorkun tavası tepsiden ekmeği banarak yenir. Kasaplar bu tavayı yapma konusunda oldukça ustalaştıklarında dolayı yağ oranı bizim çukurova bölgesine göre iyidir. Fakat dışarıdan misafiriniz geliyorsa yağlı bulabilir. Afiyet olsun (Yorum: PANPALLI OYUN)

Hasan KILIÇ