PROF. DR.MEHMET EMİN AY, SABAH NAMAZINDA CEMAATLA BULUŞTU

Alibeyli Camiinde Sabah Namazı BuluşmasıSABAH NAMAZI’NIN SÜNNETİ İLE HADİS-İ ŞERİF:

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu: “Sabah namazının iki rek`at sünneti, dünya ve dünyadaki her şeyden daha hayırlıdır.” (Müslim, Müsâfirîn 96)

SABAH NAMAZI’NIN FARZI İLE İLGİLİ ÂYET-İ KERİME:

Ayet-i kerîmelerde buyrulur: “Gündüzün güneş dönüp gecenin karanlığı bastırıncaya kadar (belli vakitlerde) namaz kıl; bir de sabah namazını. Çünkü sabah namazı şahitlidir.” (İsrâ Sûresi 78)

 

Osmaniye İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Sabah Namazı Buluşması programı eski Bursa İl Müftüsü ve Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Emin AY’ın da katılımlarıyla Osmaniye Merkez Envar-ül Hamit Camiinde gerçekleştirildi.

Kılınan sabah namazının ardından İl Müftüsü Ali Rıza TAHİROĞLU tarafından selamlama konuşması yapıldı. Daha sonra Prof. Dr. Mehmet Emin AY hocamızın okuduğu Kur’an-ı Kerim ve kasidelerin ardından yapmış olduğu dua ile program sona erdi.

Buluşma İl Müftüsü Ali Rıza TAHİROĞLU, İl Müftü Yardımcıları ve vatandaşlarımızın yoğun katılımı ile gerçekleşti. Namaz sonrası cemaate çorba ikramı yapıldı.

ALİBEYLİ CAMİİNDE DE SABAH NAMAZI BULUŞMASI YAPILDI

Alibeyli Camisinde hep birlikte huşu içinde kılınan Sabah namazının ardından İl Müftü Yardımcısı Ahmet DEMİRER cemaate dini sohbet yaptı. Daha sonra okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ve yapılan duayla program sona erdi.

Osmaniye İl Müftülüğü organizasyonunda düzenlenen “Sabah Namazı Buluşmaları” programı bu defa Alibeyli Camiinde düzenlendi.

Hep birlikte kılınan Sabah namazının ardından İl Müftü Yardımcısı Ahmet DEMİRER cemaate dini sohbet yaptı. Daha sonra okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ve yapılan duayla program sona erdi.

Buluşma programına İl Müftü Yardımcısı Ahmet DEMİRER, din görevlileri ve vatandaşlarımız katıldı.

ÖNCE NAMAZ, SONRA ÇORBA

Namaz sonrası cemaate çorba ikramı yapıldı.İkramlı programdan memnuniyet duyduklarını belirten yurttaşlar, hem dini görevlerini cemaatle yapmanın sevabını kazandıklarını hem de sıcak çorba ile karınlarını doyurduklarını bu tür programların sık sık yapılmasında fayda gördüklerini söylediler.

SABAH NAMAZININ ÖNEMİ

Sabah namazı huzurdur,sabah namazı berekettir,sabah namazı hayırlı bir günün başlangıcıdır.Bir Müslüman kişi sabah ezan okur okumaz kalkar namazını kılarsa Allah o gün okulunu darda koymaz kulunun tüm dileklerini yerine getirir.

Özellikle sabah namazı diğer tüm vakit namazları içerisinde en kıymetli olan namazdır.Bir Müslüman sabah namazını en yakın bir camiye veya mescide giderek cemaatle kılarsa tüm günahların affedilir.Allah o gün o kuluna mağfiret eder sabah kıldığı namaz günah kişiyi işlemesinden alıkoyar.Günün çok daha bereketli bol helal kazançlı geçmesini sağlar.

Sabah namazı dört rekattır iki rekat farz iki rekat sünnet olarak kılınır.Sabah imsak vakti ile giren sabah namazı güneşin doğuşuna kırk dakika kalaya kadar kılınabilir.

Sabah namazının faziletine inanarak kalkıp namazını kılan bir Müslüman için daha güzel bir gün olmasa gerek.Gece yatmadan önce sabah namaza kalkmak için niyet eden kişi sabah kalkıp namazını kıldığı anki huzurunu hiç bir şeye değişmez değişemez.

Bol rızk dağıtılan sabah namazı vaktinde Allah’tan dileklerinizi isteyin.Sizin için kıymetli olan olmasını istediğiniz her şey için Allah’a dua edin sabah namazının nuru ve bereketi ile dualarınız Allah’ın izniyle yerini bulur.

Sabah namazının zorluğu verilen mükafatlarda gizli.Uykunun en tatlı bölümünde uykusunu bölüp sabah namazını kılmaya kalkan biri için paha biçilemez bir nimettir sabah namazı.Sabah namazını kılarak güne tehlike ve zorluklara karşı çok daha güçlü başlarsınız.Günün ilk ibadeti olan sabah namazı yeni günün size bereketli bol kazançlı helal kazançlı bir gün geçirmeniz için sunulmuş bir fırsattır.

Sabah namazının ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz halde bir çoğumuz evlerimizde rahatlık içerisinde namaz kılmıyoruz ne yazık.Evde sabah namazı kılmak büyük sevap kazandırır.Fakat namazı camide cemaatle birlikte kılmak çok daha büyük sevaptır.

Sabah namazının evde kılınması da büyük sevap kazandırmaktadır ancak camide kılınması çok daha büyük bir sevap kazandırmaktadır.

Hasan KILIÇ