Plakalar artık darphane mührü ile mühürlenecek

DSC_0015Sahte plakanın önünü almak için, basımında kullanılan mühürler Darphane’de basıldı.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) BaşkanıFevzi Apaydın,yazılı açıklamasında, sahte plakalı araçların başta terör olayları olmak üzere gasp, hırsızlık gibi yasa dışı işlerde kullanıldığını, bu nedenle de plakaların mevzuata uygun orijinal ve okunaklı olmasının büyük önem arz ettiğini ifade etti. Apaydın, “Tescil plakalarının TŞOF dışında basımını veya dağıtımını yapanlarla ilgili önlem alınmasına ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü ile uzun süredir çalışma sürdürülüyor. Bunun sonucu olarak yasa değişikliği gerçekleşmiştir. Ayrıca Federasyonumuzca plaka basımında kullanılan mühürlerin yeknesaklığını sağlamak, sahte mühür basımını engellemek amacıyla Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nde bastırılmasının caydırıcı olacağı değerlendirilmiş ve ilgili kuruma müracaat edilmiştir” dedi.

Darphane tarafından yapımı tamamlanan yeni mühürlerin yetkili odalara dağıtımı başladı. Osmaniye’deki odalara da yeni mühürler, TŞOF Denetim Kurulu Başkanı ve Hatay Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Aziz Fatih Yılmaz tarafından dağıtımı yapıldı.

Osmaniye Şoförler ve Otomobilciler Odası’nda Osmaniye Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Çapar’ın da katılımı ile gerçekleştirilen dağıtımda, yeni mühürler Osmaniye Oda Başkanı Kenan Coşkun, Kadirli Oda Başkan Vekili Kemal Karaer, Düziçi Oda Başkanı Nazım Akay ve Bahçe Oda Genel Sekreteri İsmail Köksal’a, Aziz Fatih Yılmaz tarafından teslim edildi.

SAHTE PLAKA BASIMINA 10 BİN LİRA CEZA

Bu arada Osmaniye Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kenan Coşkun, plakalar ile ilgili yaptığı açıklamada, “Standartlara aykırı plaka kullanan, basım veya dağıtımını yapanlara denetimler sıklaştırılırken, cezalar da caydırıcı hale getirildi. Mevzuatta belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 lira ceza verilecek ve plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınacak, aksi takdirde araç trafikten men edilecek. Aracı plakasız olarak kullanan sürücüye bin 698 lira, başka bir araca ait ya da sahte bir plaka takan veya kullananlara da 5 bin lira idari para cezası yazılacak. Ayrıca merdiven altı iş yerlerinde veya internet üzerinden sipariş ile plaka basımı veya dağıtımı yapanlara ise 10 bin lira idari para cezası uygulanacak” diyerek, uyarıda bulundu.

Ali Celal KAYMAK