Pataloji Birimi’nde yıllık ortalama 8 Bin biyopsi, 2500 sitolojik materyal inceleniyor

 

DSC_0832Osmaniye Devlet Hastanesi Patoloji Birimi, yeni yöntemlerle kısa sürede tanı koyuyor. Osmaniye Kamu Hastaneleri Birliği Sağlık Tesisi Osmaniye Devlet Hastanesi’nde; Ameliyathane ve polikliniklerde alınan biyopsi ve ameliyat materyallerinin uygun koşullarda alınması, muhafaza edilmesi ve gönderilmesi ile Patoloji Uzmanı Doktor Serhat Toprak ve Eğitim Hemşiresi Tülay Köse tarafından konu ile ilgili birimlere yerinde eğitimler yapıldı.

Osmaniye Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren Patoloji ünitesinde 4 Patoloji Uzmanı Doktor, 2 patoloji teknikeri, 2 laboratuvar teknisyeni, 2 hemşire kontrolünde yıllık ortalama 8 Bin biyopsi, 2500 sitolojik materyal incelenmektedir.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, “Sağlık tesislerimizde gerçekleştirilen her türlü operasyon sonrası alınan ameliyat materyali patoloji laboratuvarımızda incelenmektedir. Birimimizde Hematoksilen Eozin boyama, histokimyasal ve immünohistokimya boyama ile sonuç verilmektedir. Birimde kurulan immünohistokimyasal boyama cihazı sayesinde kanser tanısı ve ayırıcı tanısı için çevre illere sevklere ihtiyaç ortadan kalkmıştır. Bu sayede hastalarımız cerrahlarımız tarafından gerçekleştirilen operasyonları sonucunda en kısa sürede biyopsi ve tümör materyalleri Patoloji Uzmanlarımız tarafından inceleme olanağına kavuşmuş ve teşhis koyulan vakalar tam donanımlı Osmaniye Onkoloji Kliniğimizde Uzman Doktorumuz tarafından tedavilerine kısa sürede başlanmasına olanak sağlamaktadır. Patoloji laboratuvarında farklı inceleme yöntemleri ile tetkikler yapılmaktadır. 1.Düzey incelemeler yaklaşık 3 iş günü, 2.düzey incelemeler yaklaşık 5 iş günü, 3.düzey incelemeler yaklaşık 10 iş günü ve 4.düzey incelemeler ise yaklaşık 15 iş günü gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır” denildi.

Ali Celal KAYMAK