ÖZEL GÖKAY TEMEL LİSESİ’NDE AŞURE   GÜNÜ PROGRAMI

 

aşure 6Osmaniye Özel Gökay Temel Lisesı oğretmenleriyle aşure etkinliği düzenledi.

Konuşla ilgili olarak bir açıklama yapan Gökay Okulları Kurucusu Hacı Ahmet Yıldırım, bu etkinlikle aşurenin önemi konusunda şunları söyledi:

“-Aşure Günü ya da Aşura Günü, (hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdürİslam inancında bu günde birçok önemli olay meydana geldiğine inanılır ve bu güne kıymet atfedilir. Muharrem ayında oruç ibadeti de yapılır.

Aşure, (Aşura) Arapça’da 10 manasına gelen “aşara” kelimesinden türemiştir. Kelimenin Samî diller arasında ortak bir kelime olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, sözcük (ve gün) Musevilik inancında Büyük Kefaret Günü için kullanılmıştır. Hüseyin bin Ali ve beraberindeki 72 kişi hicri 61’de Muharrem’in onuncu gününde (10 Ekim 680) Kerbelâ‘da Yezid‘in Ordusu tarafından katledilmiştir. Bunun dışında Aşure Günü’nde gerçekleştiğine inanılan dini açıdan önemli bazı rivayetler bulunmaktadır. Bunlar; Âdem‘in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, İdris‘in diri olarak göğe yükseltilmesi, Nuh‘un gemisinin tufandan kurtulması, İbrahim‘in ateşte yanmaması, Yakup‘un oğlu Yusuf‘a kavuşması, Eyyub’un hastalıklarının iyileşmesi, Musa’nın Kızıldeniz‘den geçip İsrailoğulları‘nı firavun‘dan kurtarması, Yunus’un balığın karnından çıkması, İsa‘nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesidir. Bu olaylar saygın hadis kitaplarının hemen hepsinde geçmektedir.  Musevilerin de bu günü oruçla geçirdikleri, İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah’ın bu günde oruç tutmayı tavsiye ettiği,Yahudilere benzememek açısından orucun Aşure günü ile bir gün öncesi veya bir gün sonrası ilâve edilerek tutulması gerektiğine inanılır.

Özel Gökay Temel Lisesi öğrencileri, öğretmenlerine ve çevre esnaflara aşure dağıttılar.

Hasan KILIÇ