OŞYAD Organizasyonu ile 23. Ekmek Ödüllü Şiir Yarışması düzenleniyor

23. Ekmek Ödüllü Şiir Yarışması başvuruları başladıTürkiye’nin 80. İli Osmaniye’de, Uluslararası Geleneksel Kültür-Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında; 23. Uluslararası Ekmek Ödüllü Şiir Yarışması’na katılım ve koşulları açıklandı.

Osmaniye Ozanlar Şairler Yazarlar Derneği (OŞYAD) Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Bardak; Şiir yarışması ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada; “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleyip, tescilleyerek Osmaniye ilimiz adına gururla 22 yıldır aralıksız olarak gerçekleştirdiğimiz Ekmek Ödüllü Uluslar arası Şiir Yarışması’nın 2020 yılında 23.’sünü düzenlemenin haklı gururunu yaşıyoruz. Ekmek ödüllü 23. Şiir Yarışması’na katılarak sizler de şiirlerinizi tanıtma olanağına kavuşabilir, böylesi bir etkinlikte farklı kentlerdeki şiir dostları ile tanışmanın ortamını yaşayabilirsiniz” dedi.

YARIŞMA ÖDÜLLERİ:

Yarışmada ilk üç dereceye girenlere Plaketle birlikte çeşitli hediyeler sunulacak.

Ayrıca; Yarışmada ilk üç derecesinden sonra gelen şiirlerin puan durumlarına göre;

1- Yazar Yaşar Kemal, 2- Şair A. Neşet Dinçer, 3- Eğitimci- Şair Salih Sefa Yazar, 4- Gazeteci- Ali Rıza Karadağ, 5-Gazeteci- M. Cemal Şenadam, 6-Gazeteci -Ahmet Birgül, 7-Şair-Yazar -Ahmet Borazan, 8-  Şair-Yazar-Eğitimci Süleyman Yurtsever, 9- Şair-Yazar- Yüksel Öktem, 10- Matbaacı-Kültür ve sanat dostu- Remzi Çakmak,11- Ressam-Şair-Müzisyen -Mustafa Dinletir,  12- Gazeteci- Gökhan Erkmen Anılarına, ve  bu etkinliği 23 yıldır düzenlemenin onuruna Gazeteci-Şair-Yazar Mustafa Bardak özel ödülü olarak Plaket ve özel hediyeler verilecek.

Ödül töreninde, yarışmaya katılan herkese öncelikle 5 değişik ödül verildikten sonra, derecelerine göre diğer ödülleri takdim edilecek, emeğinin karşılığı almayan hiçbir şiir yazarı katılımlı eli boş dönmeyecektir.

YARIŞMAYA KATILMA KOŞULLARI;

1.Yarışmamıza katılacağınız Şiir’de anlatacağınız ‘konu’yu serbest bırakıyoruz. Ancak; kendi yazmış olduğunuz şiir olması gerekmektedir. Kendinize ait olmayan bir şiirle katılmanızın belirlenmesi durumunda dereceye girseniz bile, olayın anlaşılması durumunda koşullara uyulmaması nedeniyle ödülünüz iptal edilir. Olayın ödülün tesliminden sonra öğrenilmesi durumunda ise; “basın yolu ile kınama” yapılır.

2- Yarışmamıza; Bir şiir gönderebilirsiniz. Şiirinizin altına gerçek isminizi değil; kullanacağınız Rumuz ile birlikte yaşınızı da belirtmelisiniz.

Ayrı bir kağıtta ise; şiirinizin ismi, kullandığınız Rumuzunuz, gerçek adınız ve soyadınız, açık adresiniz, telefon numaranız, varsa elektronik posta adresinizi belirtmeniz gerekmektedir.

4- Yarışmamız; Şiir okuma değil, şiir yazabilme olarak anlaşılmalıdır. Şiirleriniz; A-4 Kağıt üzerine okunaklı olarak; el yazısı veya bilgisayar dizgisi ile en az 12 punto alarak yazılmalı, kağıdın arka yüzü yerine ikinci kağıt olarak kullanılmalıdır. Öğrenci defter kağıtları, üzerine resim ve şekiller verilerek yazılan kağıtlar ile peçetelere yazılı olan şiirler yarışma jürisi önüne konulamayacaktır.

  1. Yarışmaya göndereceğiniz şiirlerde herhangi bir siyasi parti lideri veya siyasi içerikli bir düşünceyi destekleyici görüşler olmamalıdır (Böylesi şiirler ön eleme sonunda yarışma dışı bırakılır. Ancak; yarışmaya katılım gösterdiği için 5 değişik ödülün verilmesinde bir sakınca yoktur).

6- Şiirleriniz; e-posta yolu ile kabul edilmez ve yarışmaya katılamazsınız. Yarışmaya katılacak olan şiirlerinizi elden getirebileceğiniz gibi, posta veya kargo ulaşımı ile de gönderebilirsiniz (Posta veya kargo ile göndermelerde gecikmeler veya elimize ulaşmamış olmasından organizasyonumuz sorumlu değildir. Ancak; posta-kargo gönderileri sonunda rumuzunuzu belirterek telefonla arayıp, gönderinizin bize ulaşıp ulaşmadığını sorup öğrenebilirsiniz).

  1. Yarışmamıza göndereceğiniz şiirlerin 6 Nisan 2020 Pazartesi günü saat 19.00’a kadar elimize ulaşmış olması gerekmektedir. Bu tarihten sonra elimize ulaşan şiirler yarışmaya katılamayacaktır.
  2. Yarışma sonuçlarımız; 24 Nisan 2020 Cuma günü saat: 17.3o’de Osmaniye İl Merkezindeki; Kıbrıs Şehidi Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu Parkı, Şiir Meydanı’nda düzenlenecek törende açıklanacak ve ödüller sahiplerine verilecektir. Ödül Töreni tarihi kesin olup, ertelenme olayı söz konusu değildir.

9- Yarışmamızın ödül törenine katılamayanlar, organizasyonumuzla yapılacak olan görüşme ile, ödülünün kim tarafın alınabileceğini belirtmesi gerekir.

10- Yarışmaya il dışından katılıp ta ödül törenine gelemeyenler, Plaketle birlikte diğer ödülleri, istemeleri halinde verdikleri adreslere “karşı ödemeli” olarak gönderilir. Bu konunun ayrıntılı özgeçmiş bilgilerinin altına not düşülmesi gerekmektedir.

11- Yarışmaya katılım koşullarına uymayanlar, eksik veya aksaklık bilgileri bulunanlar sonradan hak sahibi olamayacakları gibi; Osmaniye İl Merkezi ve ilçelerinden katılanlar (30 gün) içinde ödüllerini gelip almadıkları durumunda hak iddia edemeyeceklerdir.

İl dışından katılan yarışmacılar, önemli derece almış/Almamışsa törende alamamış veya gelmemişse, ayrıca istememişse, adresine gönderildiği halde almamışsa, 90 gün sonrasında ödülü için hak iddia edemez.

12- Yarışmamıza katılabilmek için herhangi bir ‘katılım ücreti’ istenmez.

13- Seçici kurul 5 kişiden oluşmakta olup, birbirlerini tanımayan ve bireysel olarak puan cetveli üzerinde değerlendirme puanlarını vermektedir.

Yarışmaya Başvuru Adresi:

“Ekmek Ödüllü 23. Şiir Yarışması”

Mustafa BARDAK

Osmaniye Ozanlar Şairler Yazarlar Derneği (OŞYAD)

Alibeyli Mahallesi, Musa Şahin Bulvarı, Şehit Bekir Evirgen Sokak, No.3 kat: 2.

80010- Merkez- Osmaniye/Türkiye

Bilgi tel: 0 545. 501 33 16

e-posta: mustafabardak_555@hotmail.com veya osyad.org@gmail.com

Ali Celal KAYMAK