OSMANİYE’NİN MART İHRACATINDA ARTIŞ OLDU

 

osbTürkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in yayımladığı Mart ayı ihracat verilerine göre Osmaniye’nin ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre %5,1 oranında artarak 15,6 milyon dolar oldu. Mart ayında Osmaniye en çok ihracat yapan 40. İl oldu.

Mart ayında 10,7 milyon dolar ile Osmaniye ihracatının %69 ‘unu çelik ihracatı oluştururken, 2,1 milyon dolar ile %13 ’ünü tekstil ve hammaddeleri ihracatı ve %18 ’ini diğer sektör ihracatları oluşturmaktadır.

Osmaniye Ocak-Mart döneminde ise, geçen yılın aynı dönemine göre %3,9 azalışla 44,1 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Yılın ilk çeyreğinde Osmaniye, en çok ihracat yapan 39. İl oldu.

Ocak-Mart döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre Osmaniye ihracatının önemli sektörlerinden çelik ihracatı 6,7 milyon dolar (%36 oranında) ve tekstil ve hammaddeleri ihracatı 2 milyon dolar (%58 oranında) artarken, demir ve demir dışı metaller ihracatı 4,5 milyon dolar ( -%68 oranında), yaş meyve ve sebze ihracatı 4 milyon dolar ( -%91 oranında) ve hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatı 2,6 milyon dolar ( -%100 oranında) azaldı.

Osmaniyeli Bürokrat ve Akademisyenler Platformu (OBADER)’in konuyla ilgili açıklamasına göre,

Dünya ekonomisinin daraldığı, bölge coğrafyasında sorunların yaşandığı, darbe girişimi ve terör olaylarının ekonomiyi ikinci plana ittiği, ekonomik olarak zor bir yıl olan 2016 da ülkemiz ihracatının %0,8 oranında azalmasına, 44 ilimizin ihracatının azalmasına karşın Osmaniye, bir önceki yıla göre %3,0 artışla 144,3 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek, toplamda en fazla ihracat yapan iller sıralamasında 51. sırada yer almıştı. Diğer taraftan, TİM verilerine göre Osmaniye, 2001-2015 arasında yıllık ortalama ihracatı en hızlı artan iller sıralamasında %63,1 ile ikinci sırada yer almıştır.

Hasan KILIÇ