Osmaniyeli yemekçiler sıkıntılarını anlattı

 

DSC_0004Osmaniye Yemek Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Adem Küpeli ve yönetimi, Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti’ni (OGC) ziyaret etti.

Ziyaretten dolayı Başkan küpeli ve yönetimine teşekkür eden OGC Başkanı İsrafil Avcı, “Osmaniye’miz gıda ve yemekçilik sektöründe özellikle son yıllarda çok önemli aşama kaydetti ve çok güzel organizasyonlara imza atıyor. Bu tür hizmetlerin artması şehrimiz için güzel olduğu kadar bizler için de gurur vericidir. Bugün başkanımız burada sektörü ile ilgili sıkıntıları bizlerle paylaşacak. Bizler her zaman yanlarındayız. Çünkü bu tür yemek organizasyonları ve hizmetleri Osmaniye için gereklidir ve bunun için de yemekçilik firmaları tercih edilmeli, desteklenmelidir” dedi.

Kendisi ve yönetimini OGC’de ağırladıkları için teşekkür eden Osmaniye Yemek Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Adem Küpeli, “Sayın başkanımın da dediği gibi yemekçilik sektörü Osmaniye’de özellikle son üç yılda büyük gelişme gösterdi. Bizler de bu çıtayı daha da yükseltme gayreti içerisindeyiz. Ancak biz bu gayreti gösterirken çeşitli sıkıntılar yaşıyoruz. Bunun son örneğini de taşımalı eğitim gören öğrencilere verilen yemekte yaşıyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü taşımalı eğitim gören öğrencilere verilen yemeği, ihalesiz olarak Öğretmenevlerine verdi. Halbuki bu iş bizim işimiz. Onların işleri ve hizmet alanı ayrı. Bizler aynı zamanda hem istihdam olarak hem de ekonomik olarak Osmaniye’ye katkı sağlıyoruz. Biz bu sorunu sayın Milli Eğitim Bakanımızın Osmaniye ziyaretinde de kendisine anlattık. Sayın bakan da bizleri destekler bir şekilde bununla ilgileneceğini söyledi. Ayrıca şu anda ülkemizde istihdam seferberliği başlatıldı. Hal böyle iken, bu tür uygulamalar buna da sekte vurmaktadır” dedi.

Diğer yandan yemek hizmetinin ihalesiz verilmesinin de yanlış bir uygulama olduğunu ifade eden Adem Küpeli, “Taşımalı öğrencilerin yemek hizmeti ihalesiz olarak Öğretmenevlerini verilmiştir. Bu yanlış uygulamadan da dönülmelidir. Bu hizmet ihale ile verilmelidir. Biz kaliteli hizmeti daha ucuza vermek istiyoruz. Bundan da hem devletimiz, hem de sektörümüz kazanır. Ayrıca buna göre istihdamda da katkı sağlanmış olur. Çünkü Osmaniye’de 17 firma var. Bunlardaki istihdam da artar” diye konuştu. Başkan Küpeli, sorunun en kısa zamanda çözüme kavuşturulacağını ümit ettiklerini söyledi.

Ali Celal KAYMAK