Osmaniye’de Kadın Eliyle Safran Yetiştiriciliği Projesi’ hayata geçti

İlimizde Safran Satışı BaşladıOsmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ilimizde Safran satışının başladığı bildirildi.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada “Akdeniz havzasının bir bitkisi olan safran, Osmanlı döneminde yoğun olarak yetiştirilmekte ve kullanılmakta iken günümüzde ülkemiz açısından neredeyse korunması gereken bir tür haline gelmiştir. İlimiz Hasanbeyli İlçesi Yanıkkışla Köyünde ‘Osmaniye’de Kadın Eliyle Safran Yetiştiriciliği Projesi’ uygulanarak hem geleneksel değerimize sahip çıkılmakta hem de tıbbi aromatik değeri yüksek ürün elde edilmektedir. Safranın ülkemizde pazarlandığı en belirgin yerler, Safranbolu ve İstanbul Kapalıçarşı’dır. Proje neticesinde elde edilen safran bu merkezlere pazarlanmıştır. Bununla birlikte İlimizde üretilen safranın bir miktarı Osmaniye İl Özel İdaresinin iştiraki ile olan ‘Özidaş’ firmasına ait Beymail satış merkezinde vatandaşların hizmetine sunulmuştur” denildi.

Safranla ilgili bazı bilgiler aşağıda açıklanmıştır.

Safran 20-30 cm. boyunda yaprakları ile beraber mor renkli çiçekler açan hem süs bitkisi olacak kadar güzel hem de dünyanın en pahalı baharatının elde edildiği soğanlı bir bitkidir. Melez olduğundan soğanları ile üretilir. Çiçeğindeki üç parçalı dişi organ 3.5-4.0 cm civarındadır ve üç parçanın birleştiği kısımdan koparılarak kurutulmasıyla safran elde edilir.

Kullanım Alanları: Gıda, boya, tekstil, tıp ve ıtriyat sanayisinde kullanılmaktadır. Türk mutfak kültürünün de en eski baharatlarından biridir. Osmanlı döneminden beri zerde, aşure, lokum vb. tatlıların malzemeleri arasındadır. Safranın en köklü kullanım alanlarından biri de tıptır. Vücuda zindelik ve ferahlık verir. Uykuyu düzenler, sinir sistemini yatıştırır/uyarır, neşelendirir. Kalp çarpıntılarını giderir. Ter ve idrar atımını hızlandırarak zayıflatır. İştah kesici ve mîdevîdir. Hazmı kolaylaştırıcı ve kas gevşeticidir. Tıkanıklıkları açar, kaşıntıyı keser, astım ve öksürüğü tedavi eder. Kulak ağrısını geçirir; çiğnendiğinde diş etlerini, sürme gibi sürüldüğünde gözleri kuvvetlendirir. Fazla miktarlarda alınırsa baş ağrısına sebep olur. Erkeklerde afrodizyak özelliği gösterir. Kadınlarda ise bilinen en eski adet söktürücü, düzenleyici ve ağrı gidericilerden biridir. İltihap önleyici özelliği vardır. Cilt parlaklığını arttırır, saç dökülmesini önler, hücre yeniler. Sedef hastalığı tedavisinde kullanılır. Son yıllarda antitümör etkisi araştırılmaktadır. Hamile ve emziren kadınların kullanması tavsiye edilmemektedir. Tüketimi bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Günlük tüketiminin 1-1,5 gramı geçmemesi gerekmektedir.

Kullanım Şekli: Kaynamış suya 3-9 adet safran atılarak 1-5 dakika beklenir. Oluşan sarı renkli çayı içilir.

Ali Celal KAYMAK