Osmaniye’de Gıda Denetimleri Yapıldı

Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği Hız Kesmeden Devam EdiyorOsmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Ürün Bazlı Gıda Denetimleri yapıldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam “Bilindiği üzere, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri,  Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği, gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Bakanlığımız sorumluluğundadır. Ülkemizde gıda güvenirliliğine yönelik denetimler; Bakanlığımıza bağlı 81 İl Müdürlüğü ve illere bağlı yetkilendirilmiş İlçe Müdürlüklerinde çalışan kontrol görevlilerimizce yürütülmektedir.Bakanlığımız tarafından denetim seferberliği başlatılmıştır. Bakanlığımızın başlatmış olduğu ‘Ürün Bazlı’ gıda kontrollerine Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Resmi Gıda Kontrol ekipleri de  başlamıştır.Türkiye’de bir ilk olan ürün bazlı gıda denetimi 1 hafta boyunca Türkiye genelinde olduğu gibi Osmaniye ilinde de birçok işletmede yapılacaktır. Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Resmi Gıda Kontrol ekipleri gerekli gördükleri ürünlerden numuneler alarak ilgili Bakanlık Laboratuvarlarına analiz yapılmak üzere göndereceklerdir. Yapılan denetimler sonucunda numunesi alınan ürünlerde herhangi bir olumsuzluk tespit edilmesi durumunda, ilgili firmalara para cezası uygulanacak ve isimleri kamuoyuyla paylaşılacaktır” dedi.

Osmaniye’deki ürün bazlı denetimlere et ve et ürünleri üreticilerinin denetimi ile başlandığını ifade edenSağlam, “İkinci gün Süt ve Süt Ürünleri Üreten İşyerleri denetlenmiştir. Ekmek ve Ekmek Çeşitleri ile Unlu Mamul Üreten İşyerleri de denetlenmiştir” diye konuştu. Bu arada ekmek ve ekmek çeşitleri ile unlu mamul üreten işyerlerine yapılan denetimlere Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam bizzat katılım sağlayarak denetlemelerde bulundu.

Denetimler ile ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam; “Bakanlığımızın başlatmış olduğu denetim seferberliğine bizlerde destek vermek için sahalara inerek kontrollere katılım sağladık. Bu denetimi diğerlerinden ayıran husus tüm Türkiye’de aynı anda aynı sektörlere yönelik denetimler yapılmasıdır. Halk sağlığı ve Gıda güvenliğinin sağlanması adına görevimizin başındayız. Hangi ürün grubunda ne gibi riskler görüldü, bunlar yıl içindeki ve geçmiş yıllardaki verilerle karşılaştırılarak masaya yatırılıyor. Böylece bir sonraki yılın denetim ve numune alma planı şekilleniyor. Denetimler kesinlikle haber vermeden gerçekleştiriliyor” dedi.

Ali Celal KAYMAK