Osmaniye Yemekçilik hizmet ağını genişletti

 

DSC_0036Osmaniye’de “Tek Rakibimiz Anneniz!” sloganı ile yemekçilik sektörünün yıldızı olan Osmaniye Yemekçilik, yeni bir şubesini daha hizmete açtı. Rahime Hatun Mahallesi Hilmi Karaboran Caddesi’ndeki şubenin açılışı törenle yapıldı.

Tuncay Kaya hocanın okuduğu Kur’an-ı Kerim’in ardından İl Müftüsü Ramazan Çortul tarafından dua yaptırıldı. Duanın ardından yeni şubenin açılışı Toprakkale Belediye Başkanı İbrahim Demirci, Cevdetiye Belediye Başkanı İlhami Önal, Osmaniye Merkez Mahalle Muhtarları Dernek Başkanı Ahmet Özener, Türk dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, Osmaniye Şanlıurfalılar Derneği Başkanı Nusret Esen tarafından yapıldı.

Osmaniye Yemekçilik Sorumlusu Ahmet Aykut Göktürk, yeni şubelerinin hayırlı olmasını dileyerek, “Kalitede yeni öncü, sektöre Osmaniye Yemekçilik ismi ile yeni atılan bir firma olmakla beraber, yıllarını yemekçilik sektörü içerisinde geçirmiş olan deneyimli kadromuz ile Osmaniyelilerin hizmetinde olmaktan gurur duyuyoruz. Öncelikli ilkelerimiz arasına doğru, dürüst ve temiz hizmet anlayışı ile kurmuş olduğumuz firmamız, değerli Osmaniyelilerin desteği ile hızlı ve planlı bir şekilde Osmaniye’de bulunan firmalar arasında ilk sıralara yükselmeye devam etmektedir. İlk günden itibaren hizmet sunduğumuz iş merkezleri, fabrikalar, okullar, hastaneler, bankalar, sanayi kuruluşları ve değerli tüm müşterilerimizin bugüne kadar her zaman takdir ve teşekkürünü almayı ve kaliteli hizmet vermek için elimizden gelenin en iyisini yapmayı en büyük hedeflerimiz arasında ilk sıraya koyduk. Ürünlerimizde kullanılan tüm hammaddeler birinci sınıf olup, işlerliği Gıda Mühendisimiz tarafınca periyodik olarak kontrol edilir, sağlıklı ve hijyenik ortamlarda değerli müşterilerimiz için üretilir. Sınırsız hizmet, takım ruhu ve sürekli gelişme anlayışını temel olarak benimseyen Osmaniye Yemekçilik; insanların bir araya geldikleri tüm yer ve zamanlarda, en kaliteli yemek servisleri ile hizmet sunmayı amaç edinmiştir. Vizyonumuz; Toplu Yemek sektöründe, etik değerlerden ödün vermeyen hizmet anlayışı ile bütün müşterilerimizi referans tutarak, nitelikli ve eğitime açık personellerimiz ve pozitif enerjimiz ile müşterilerimiz ile bütünleşerek sektörümüzde en iyisi olmaktır. Müşterilerimizin öneri ve istekleri doğrultusunda, kalori ve besin değerleri göz önünde bulundurularak uzman personelimiz tarafından oluşturulan menüler, merkez mutfağımızda hazırlanarak hijyen zinciri kırılmaksızın müşteriye ulaştırılır. Gıda mühendislerimiz tarafından yemeklerin hazırlık aşamasından üretim ve sevkiyat aşamasına kadar olan her basamakta, gerekli kontroller yapılarak siz değerli müşterilerimize yüzde 100 gıda güvenliği sağlanmış ve lezzetli yemekleri sunmaktayız” diye konuştu.

Açılışın ardından Göktürk, konuklarına yeni şubelerini gezdirerek, bilgiler verdi. Ayrıca konuklara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Ali Celal KAYMAK