OSMANİYE İMAM HATİP LİSESİ’NİN İLK MEZUN ÖĞRENCİLERİ HASRET GİDERDİ

OSMANİYE İMAM HATİP LİSESİTertip Heyeti Başkanı İsmet İpek yaptığı açıklamada şöyle dedi; “Osmaniye İmam-Hatip Okulu 29 Eylül 1966’da eğitim ve öğretim hizmetine girdi. 1973 yılında ilk mezunlarını verdi. İlk öğrenciler ve ilk mezunlar olarak çeşitli zamanlarda ayrı ayrı birbirimizi görmüş olsak ta ilk olarak bir toplantı düzenledik. Dönem arkadaşlarımızın yanı sıra hocalarımızın da katılmış olması toplantımızı renkli hale getirdi” dedi.

Osmaniye İmam-Hatip Okulunun ilk mezunlarından olup çeşitli şehirlerde yaşayanlar yarım asır sonra geçtiğimiz hafta sonu Osmaniye’de buluştu. Yaşayan öğretmenlerinin de katıldığı toplantıda coşkulu ve duygulu anlar yaşandı.

Toplantının amacı hakkında bilgi veren Tertip Heyeti Başkanı İsmet İpek yaptığı açıklamada şöyle dedi; “Osmaniye İmam-Hatip Okulu 29 Eylül 1966’da eğitim ve öğretim hizmetine girdi. 1973 yılında ilk mezunlarını verdi. İlk öğrenciler ve ilk mezunlar olarak çeşitli zamanlarda ayrı ayrı birbirimizi görmüş olsak ta ilk olarak bir  toplantı düzenledik. Dönem arkadaşlarımızın yanı sıra hocalarımızın da katılmış olması toplantımızı renkli hale getirdi.

Geçtiğimiz Cumartesi günü, okulumuzu yaptıranların ve yaşatanların, merhum hocalarımızın ve arkadaşlarımızın ruhlarının şadı için okuduğumuz hatimin duası için Zafer Camii’nde bir araya geldik.  Zafer Camii Kütüphanesinde devam eden toplantımızda; Mezunlar Derneği, Önder İmam-Hatipliler Derneği Osmaniye Şubesi ve Ensar Vakfı temsilcisi arkadaşlarımız Osmaniye’de mevcut İmam-Hatip Okulları hakkında bilgi verdi. İlk Müdürlerimizden Şükrü Arıkan ile ilk öğretmenlerimizden Mehmet Avşar ve Mevlüt Aykın beyleri evlerinde ziyaret ettik. Toplantımız akşam Öğretmenevi’nde devam etti. Pazar günü Osmaniye eski belediye başkanlarından merhum arkadaşımız Musa Şahin’in Çardak Köyü mezarlığındaki kabrini ziyaret ettik.”

İMAM-HATİP HAFTASI

Türkiye genelinde İmam-Hatip Okullarının ilk olarak 1951 yılı Ekim ayında açılmaya başlaması sebebiyle bu hafta içinde İmam-Hatip Haftası kutlamalarının yapıldığını belirten Önder İmam-Hatipliler Derneği Osmaniye Şube Başkanı Ömer Bahçeci yaptığı konuşmada şu bilgileri verdi; “Türkiye genelinde İmam Hatip Okullarına giden öğrenciler, Orta dereceli okullar içinde bugün % 13 seviyesindedir. Osmaniye’de de oran böyledir. Bilindiği gibi Meslek Lisesi olan okullarımızdan mezun olanların önündeki Üniversite engeli olmak üzere pek çok engelin kaldırılması üzerine okullarımızın tercihinde artış olmuştur. İmam-Hatip Okullarımız ülkemizin milli birlik ve beraberliğinin çimentosudur. Cemiyetin pek çok sahasında başarıyla hizmet etmiş olan Osmaniye İmam-Hatip Okulu ilk mezunları öğrencilerimiz için birer rol modeldir.”

Osmaniye İmam-Hatip Okulu Mezunları Derneği Başkanı Mehmet Çetinkaya da yaptığı konuşmada; “Göz bebeğimiz İmam-Hatip okulumuzun ilk mezunları bizim iftihar vesilemizdir. Kimi hakim, kimi doktor, kimi öğretmen olmak üzere çeşitli sahalarında görev yapmış olan siz ağabeylerimizin böyle bir toplantıyla bir araya gelmesi öğrencilerimize moral destek vermiştir” dedi.

“Okulumuzun ilk mezunları bizim gururla bahsettiğimiz şahsiyetlerdir” diyen Ensar Vakfı Osmaniye Şube Başkanı Süleyman Mazı, bu toplantı için teşekkür etti.

İki gün süren toplantı boyunca okul yıllarına ve hayat dair tatlı sohbetler edildi. İmam-Hatip okullarının geleceğine dair düşünceler, öneriler ifade edildi.

Osmaniye İmam-Hatip Okulunun kurucu müdürü Mustafa Poçan’ın telefonla katıldığı ilk mezunlar toplantısına gelerek katılan öğretmenlerden; Mehmet Yamaç, Mustafa Kürkçü, Ali Yıldırım, Sabri Kaya, öğrencilerden Ahmet Kıl, Şaban RAhmet Utma, Dr.Ali Küçük, Arif Çapar, Davut Telli, Hacı Parlak, Dr. Hamit Dikmen, Emrah Tülü, Erol Karataş, Halil Akkaş, İsmail Bebek, İsmet İpek, Mahmut Acar, Mehmet Bebek, Musa Kazan, Mustafa Kabasakal, Muzaffer Aygün, M, Nuri Mingan, Ökkeş Yağcı, Sabit Kurt, Dr.Serhat Göndiken, Süleyman Teke, Süleyman Dağ, Şaban Temir, Şükrü Ünal, Veli Koç.

Hasan KILIÇ