OSMANİYE EKONOMİDE TIRMANIŞINI SÜRDÜRÜYOR

 

MURAT tEKETÜİK verilerine göre Osmaniye, iller bazında ‘en büyük ekonomiler’ sıralamasında son 10 yılda 12 basamak tırmanarak en büyük artışı gösteren İl oldu.

2004 – 2014 yılları arasındaki 10 yıllık dönemde ekonomisini % 300’ün üzerinde büyüten Osmaniye, 2004’te 81 il içinde 57’nci büyük ekonomi iken, 2014’te 45’inci sıraya çıktı. Osmaniye’de bu çıkışı sağlayan yıllık %10’un üzerindeki büyümeler. 2009 kriz yılında bile %1,9 büyüme sağlandığı görülüyor.

BAŞKAN MURAT TEKE, OSMANİYE’DEKİ BÜYÜK ÇIKIŞIN NEDENİNİ AÇIKLADI

Osmaniye Ticaret Odası Başkanı Murat Teke, il’deki bu büyük çıkışın nedeni şöyle anlattı:

“Bu çıkıştaki en önemli etken demir-çelik yatırımları. 2004’te bizim OSB’miz faaliyete geçti. Şimdi bu OSB’de en büyük iş kolu demir çelik oldu. 10’dan fazla büyük demir-çelik yatırımı var. Limana 11, demiryolu istasyonlarına 5 km. mesafede. İskenderun ve Payas bölgesi durumunu korurken burada gelişme oldu. Osmaniye, Türkiye’nin demir çelik merkezlerinden biri haline geldi. Tosyalı, Baştuğ, Koç Haddecilik gibi birçok yatırım yapıldı. Bunun yan sanayisi, lojistiği oluştu. Tekstilde de önemli yatırımlar oldu ama asıl büyüme katkısı demir çelikten geldi. Son dönemde bir de zeytincilik büyük gelişme gösteriyor. 4 milyon adet ağaç oldu. Bu sektör de katkı yapıyor.”

Hasan KILIÇ