Osmaniye Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nden Açıklama

Osmaniye Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nden AçıklamaZorkun Yaylası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası İdare ve Ziyaretçi Merkezi ile ilgili basında ve sosyal medyada çıkan haberler ile ilgili Osmaniye Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından konu hakkında açıklama yapıldı.

Osmaniye Şube Müdür V. Fatih Güvercin açıklamasında şunları söyledi:

“Yerel gazetelerde ve Sosyal Medyadayayınlanan haberde; Osmaniye’nin Zorkun Yaylası Yolu üzerinde bulunan ‘’ZORKUN YAYLASI YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHASI İDARE VE ZİYARETÇİ MERKEZİ’’ne ziyaretçi kabul edilmediği belirtilerek, “Vatandaşların Zorkun’a giderken sadece tabelasını gördüğü, doğrusu bizim de ne amaçlı kurulduğu ve nelerin sergileneceğini bilmediğimiz tesisin kapıları kapalı olduğu için ziyaret edilemiyor. Bundan dolayı bu tesis vatandaşların kafa karışıklığına neden oluyor.” ifadelerine yer verilmiştir. Haberde ayrıca, “Ormanlarımız ve ağaçlandırma konusunda bir hayli hassas olması gereken TC. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’na ait olduğunu öğrendiğimiz bu tesiste saha çalışması yapılırken doğal yapılanmanın dikkate alınmadığını tespit ettik. Zira köklerini kapatacak şekilde çam ve diğer ağaçların diplerine kadar beton döküldüğünü gözlemledik” ifadeleri de yer almıştır.

Belirtilen haberdeki ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. Zorkun Yaylası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası İdare ve Ziyaretçi Merkezi; özellikle öğrencilere doğa koruma eğitimi, ekosistemin önemi ve biyokaçakçılık eğitimleri verilmesi amacıyla yapılmıştır. Randevu sistemi ile ilimizden ve çevre illerden gelen öğrenciler bu eğitim merkezine kabul edilmektedir. Gruplar halinde öğrencilerin ziyaret edeceği Merkez’de bulunan 40 kişilik salonda yapılacak olan sinevizyon gösterimi ile ekosistem ve biyokaçakçılık hakkında eğitim de verilmektedir. Öğrenciler ve gelen ziyaretçiler, ekosistem tanıtım salonunda sergilenen 60’a yakın kuş ve memeli hayvan türlerinin tahnitlerini görerek hayvan türlerini de yakından tanıyabilmektedirler. (@osmaniyedkmpinstagram sosyal medya hesabı)

İdare ve Ziyaretçi Merkezi; piknik amaçlı olmayıp, doğa koruma eğitimi, ekosistemin önemi ve biyokaçakçılık eğitimlerinin verildiği bir merkezdir. Ziyaretçi Merkezinin bahçesinde bulunan kamelyalar, öğrencilerin gruplar halinde alınacağı göz önünde bulundurularak yağmur ve güneşten korunmak için yapılan bekleme yerleridir. Kesinlikle piknik amacı ile yapılmamıştır.

Saha çalışması yapılırken ağaçların kesilmemesine dikkat edilmiş olup, otopark yerine denk gelen ağaçların gövde kısımlarına kadar parke kilit taşı döşenmiştir. Ağaç gövdelerinin genişlemeleri göz önüne alınarak beton dökülmemiştir. Yıllar itibarıyla ağaçların gövde genişlemelerine uygun olarak parke taşları kaldırılarak genişletilecektir. Parke kilit taşlarının yapılma amacı da, gelen ziyaretçilerin toz ve çamurdan korunması içindir.

İdare ve Ziyaretçi Merkezi’ne öncelikle okullar kabul edilmekte olup, ziyaretçi yönetimi planı dâhilinde haftanın belirli günlerinde de halkımızın ziyaretine açılacaktır.”

Ali Celal KAYMAK