Osmaniye Belediyesi, Çölyaklılara Her Ay Glutensiz Gıda Kolisi verecek

 

çölyak hastalarına gıda yardımı (1)Bir ilki daha gerçekleştiren Osmaniye Belediyesi, il genelinde bulunan Çölyak hastalarına glütensiz gıda yardımı yaptı. Yürütülen çalışmalar sonucu Çölyak teşhisi konulan 125 hastaya Osmaniye Belediyesi tarafından Glütensiz Gıda Kolisi verildi.

Her ay 125 adet olmak üzere bir yıl içerisinde toplam 1500 adet glütensiz gıda kolisi hazırlanarak evlere kadar Osmaniye Belediyesi tarafından gönderileceği kaydedildi.

Osmaniye Çölyak Dernek Başkanı Hacer Karagöz açılış konuşmasını yaparak, Çölyak hastalığı ve dernek çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi.

Törende Konuşan MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy; “Çölyak hastalığı iyi yönetildiğinde organik beslenmek için ve uzun yaşayabilmek için çok önemli bir fırsat. Belediye başkanımızın Çölyak hastalarına uygun hazırlamış olduğu paylaşımları sunma ve farkındalığı artma toplantısını kendi memleketimde görmek çok heyecanlandırdı. Bu çalışmaya sağlık müdürlüğü, dernek başkanımız ve sayın belediye başkanımızla Osmaniye üzerinde ne tür katkılar verme imkanı varsa bende paydaş olmaya talibim. Huzurlu bir bayram geçirmenizi diliyorum” dedi.

Çölyak hastalığı bulunan çocukların ve ailelerin her zaman yanlarında olduğunu belirten Belediye Başkanı Kadir Kara; “Belediyenin, sosyal sorumluluk projelerini ve sağlıkla ilgili olan konulardaki projeleri desteklemek, sizlerin yanında olabilmek ve katkı sağlamak insani görevlerinden bir tanesidir. Osmaniye genelinde yapılan araştırmalarda 125 kişide Çölyak hastalığının olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bu 125 ailemize yönelik olarak her aileye bir koli hazırladık ve sizlere takdim ediyoruz. Çölyak gibi kronikleşen bir hastalığın insan üzerinde psikolojik etkilerinin olmaması mümkün değil. Bizler yerel yönetim olarak daima yanınızdayız ve bu hastalık hayatı tüm değerleriyle yaşamanıza engel değil. Yaşamınızın daha kaliteli olabilmesi adına biz üzerimize düşeni her zaman yapacağız. Bu hastalık sizi psikolojik ve sosyolojik olarak asla etkilemesin. Çünkü yanınızda ve arkanızda koskoca bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti var” şeklinde konuştu.

Osmaniye İl Sağlık Müdür Yardımcısı Abbas Yeşildemir ise konuşmasında; “Çölyak hastalarıyla ilgili güzel bir çalışma neticesinde buradayız. Belediyenin yapmış olduğu bu toplantı hayatımızı kolaylaştıracak inşallah. Belediyemizin bu farkındalığa ve bu soruna el atıp destek olduğu ve sağlık müdürlüğü olarak bizi yalnız bırakmadığı için sayın başkanımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Belediye Meclis salonunda gerçekleşen törene Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ile birlikte MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy, Osmaniye İl Sağlık Müdür Yardımcısı Abbas Yeşildemir ve ÇÖLYAK Dernek Başkanı Hacer Karagöz, Çölyak hastaları ve aileleri katıldı.

Ali Celal KAYMAK